Ostatni dzwonek, aby rozliczyć podatki

fot. AP/ 15 kwietnia upływa termin rozliczenia podatków
fot. AP/ 15 kwietnia upływa termin rozliczenia podatków

Dziś upływa termin składania zeznań podatkowych za rok 2009. Tradycyjnie w urzędach pocztowych ustawiają się długie kolejki tych, którzy jeszcze nie rozliczyli się z fiskusem. Wśród czekających na ostatnią chwilę przeważają ci, którzy będą musieli wysłać do IRS-u czeki. Ci, którzy oczekują zwrotu nadpłaconego podatku rozliczyli się już dawno.

Dla wielu Amerykanów 15 kwietnia to dzień, w którym uszczupleniu ulegają ich portfele. Nie dotyczy to jednak blisko połowy mieszkańców USA. Jak szacuje Tax Policy Center w Waszyngtonie podatków nie płaci aż 47 proc. Amerykanów. Korzystają oni bowiem z wielu dostępnych w obecnym systemie podatkowym ulg. W szczególności dotyczy to gospodarstw domowych o skromnych dochodach. Eksperci szacują, że większość czteroosobowych rodzin, w których dzieci mają mniej niż 17 lat, o dochodach nie przekraczających 50 tys. dolarów rocznie, nie jest winna fiskusowi ani dolara.

Z ulg wprowadzonych jeszcze przez prezydenta George’a W. Busha wciąż korzystają także zamożni Amerykanie. Niebawem może się to jednak zmienić. Barack Obama nie ukrywa, że w jego przekonaniu ci, którzy zarabiają najwięcej, najwięcej także powinni odprowadzać do federalnej kasy. Prezydent opowiada się jednocześnie za ulgami podatkowymi dla zarabiających najmniej.

MNP (AP, CNN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*