Prezydent proponuje tymczasowe rozwiązanie ws. redukcji wydatków

Deficyt osiągnie w 2013 r. 845 mld dolarów i po raz pierwszy od 2008 r. będzie poniżej symbolicznego biliona – podało we wtorek Biuro Budżetowe Kongresu.

US MoneyW celu uniknięcia automatycznych cięć w wydatkach 1 marca prezydent USA Barack Obama zaproponował czasowe rozwiązanie, by zredukować wydatki i zreformować politykę podatkową. Tymczasem wg wtorkowych prognoz wzrost gospodarczy USA spowolni w 2013 r. do 1,4 proc.

W krótkim wystąpieniu amerykański prezydent powiedział we wtorek dziennikarzom, że jeśli do 1 marca Kongres nie porozumie się w sprawie globalnego pakietu redukcji deficytu, to kongresmeni powinni przyjąć czasowy plan obniżenia wydatków i reformy polityki podatkowej; tak, aby odsunąć groźbę niebezpiecznych skutków automatycznych cięć dla amerykańskiej gospodarki i społeczeństwa.

Obama nie wyjaśnił dokładnie, jak ten czasowy plan ma wyglądać, ale powiedział, że jest skłonny zgodzić się na pewne cięcia w wydatkach socjalnych dla osób starszych.

Cięcia te miały nastąpić już 1 stycznia, ale znaleziony w ostatniej chwili kompromis między Demokratami a Republikanami, różniącymi się radykalnie co do metod uzdrawiania finansów publicznych, przesunął to widmo o dwa miesiące – przypomina PAP.

Nowe czasowe rozwiązanie, jak wyjaśnił Obama, miałoby dać zarówno Białemu Domowi jak i Kongresowi więcej czasu na przygotowanie pakietu rozwiązań, obejmującego nie tylko cięcia wydatków, ale też redukcję deficytu w długiej perspektywie. Obama naciska, wbrew Republikanom, by ten pakiet obejmował kolejną podwyżkę podatków.

Tymczasem we wtorek niezależne Biuro Budżetowe Kongresu USA ogłosiło coroczne prognozy dla amerykańskiej gospodarki. Wynika z nich, że wzrost gospodarczy w 2013 r. wyniesie 1,4 proc. i będzie niższy niż w roku poprzednim (1,9 proc.).

 

Categories: Gospodarka, Polityka
Tags: deficyt, dług

Comments

  1. niepokorny.
    niepokorny. 6 lutego, 2013, 23:23

    Pan prezydent dalej zartuje i kpi sobie ze zdrowego rozsadku.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*