Prezydent cofa ulgi podatkowe dla koncernów naftowych, promuje czystą energię

„Już czas, by wycofać miliardy dolarów z ulg podatkowych dla koncernów naftowych i użyć je do rozwoju badań nad czystą energią” – oświadczył w środę prezydent Barack Obama przebywający na uniwersytecie  Carnegie Mellon w Pittsburgh.

fot.Reuters/ Prezydent opowiedział się w środę za rozwojem czystej energii

Barack Obama powiedział, że przy każdej okazji będzie argumentował za „czystą energią” i że gotów jest współpracować w tej kwestii „z każdym, z jednej, czy drugiej partii”. Przyznał także, że na razie ten projekt ustawy nie ma wystarczającego poparcia  uchwalenia. „Zamierzam jednak znaleźć (niezbędną liczbę głosów – przyp.red.) w nadchodzących miesiącach” – zapewnił prezydent.

Przemówienie prezydenta dotyczyło głównie ekonomii kraju. Zdaniem Barcka Obamy, odbudowa gospodarki kraju odbywa się bez większego udziału Republikanów, którzy w większości  „siedzieli w ławkach i krzyczeli z mównicy”. Swoim przeciwnikom politycznym wytknąl także, że walczyli z nim przy ustanawianiu ulg dla małych przedsiębiorstw, pożyczek na czesne oraz rozwoju produkcji paliw odnawialnych.

W wystąpieniu w Pittsburghu prezydent zbilansował dotychczasowe osiągnięcia i porażki gospodarcze swojej administracji. Zgodził się, że liczba ponad 15 mln. bezrobotnych (dane z kwietnia br.) oznacza, że osoby te muszą się liczyć z tym, że nawet przez najbliższe  5 lat pozostaną bez pracy. Tyle bowiem potrzebuje rynek, by odbudować 8 mln. utraconych w związku z kryzysem etatów. Stopa bezrobocia do końca roku sięgnie 10 procent, przewidują ekonomiści.

MB (MSN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*