Premier Japonii: umowa TPP bez USA będzie bez znaczenia

Shinzo Abe fot.Kimimasa Mayama/EPA

Shinzo Abe fot.Kimimasa Mayama/EPA

Premier Japonii Shinzo Abe, który przebywa z wizytą w Argentynie, powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że Transpacyficzna Umowa o Wolnym Handlu (TPP) bez udziału USA będzie „bez znaczenia”. Abe wykluczył możliwość renegocjacji umowy.

„TPP jest bez znaczenia bez Stanów Zjednoczonych. Nie może być jednak renegocjowany ponieważ naruszyłoby to fundamentalną zasadę równowagi korzyści” – powiedział Abe.

Amerykański prezydent elekt Donald Trump powtórzył w poniedziałek swoje wcześniejsze zapowiedzi, że już od pierwszego dnia swojej prezydentury wycofa USA z TPP. Trump stoi na stanowisku, że umowa TPP (Trans-Pacific Partnership) byłaby „katastrofą” dla miejsc pracy w USA.

Premier Japonii uczestniczył wcześniej w stolicy Peru – Limie w szczycie państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

Szczyt zakończył się w niedzielę apelem o przeciwdziałanie tendencjom protekcjonistycznym, wzmocnionych zwycięstwem Trumpa w wyborach prezydenckich w USA oraz zwycięstwem w Wielkiej Brytanii zwolenników opuszczenia ich kraju Unii Europejskiej. (PAP)

Categories: Gospodarka, Świat
Tags: Japonia, premier, TPP, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*