Płacisz w restauracji ile chcesz, ale tylko w St. Louis

Popularna sieć piekarni i restauracji Panera Bread otworzyła w maju w Clayton, na przedmieściach St. Louis w stanie Missouri nową restaurację. Menu jest takie samo jak w pozostałych 1,400 restauracjach należących do sieci. Inne są natomiast ceny – nowy lokal po prostu ich nie podaje. To klient decyduje ile płaci. Równie dobrze może to być cent, jak i 100 dolarów.

fot. W restauracji St.Louis Bread Co.Cares płacisz ile chcesz

Nowa restauracja, operująca pod nazwą „St. Louis Bread Co. Cares”, to tylko początek szerzej zakrojonego projektu. Istnieje jednak warunek otwarcia kolejnych lokali – wszystko zależy od tego, czy do klientów trafi motto sklepu: „Jedz ile chcesz – zostaw godziwą zapłatę”.

Reakcje bywalców restauracji są różne – jednych nowa metoda prowadzenia biznesu zaskakuje, innym pomysł zdecydowanie się podoba.

A klientela otworzonej w ekskluzywnej dzielnicy restauracji, jest dość zróżnicowana. Lokalni goście to głównie zamożni prawnicy i bankowcy, ale nie brak również dojeżdżających do pracy w St. Louis lub załatwiających w mieście sprawunki osób o niskich dochodach. Niemniej jednak w dzień otwarcia restauracji większość zapłaciła tyle, ile w rzeczywistości wyniósłby rachunek, choć byli i tacy, którzy odliczyli sobie kilka dolarów lub zapłacili połowę.

W przypadku fiaska nowego eksperymentu restauracji nie grozi bankructwo, gdyż wspiera ją jej własna niedochodowa fundacja (nonprofit), która w razie potrzeby pokryje wydatki na wynagrodzenia pracowników, wynajem czy zakup żywności. W ten sposób firma nie odnotuje strat.

Eksperyment Panera Bread nie jest nowy.W USA istnieje co najmniej kilka restauracji funkcjonujących na podobnych zasadach. Co więcej, przynoszą one dochody. Dla przykładu, od 2003 roku w Salt Lake City działa restauracja “One World”, założona przez Denise Carretę. Restauratorka podkreśla, ze to poczucie honoru klientów sprawia, ze firma nadal utrzymuje płynność finansową. – Jak widać ludzie są dobrzy i chcą dawać coś od siebie – dodaje Denise Carreta.

AS (MSNBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*