PKB w górę – jednak mniej niż przewidywano

Gospodarka USA wzrastała w pierwszym kwartale tego roku w tempie wskazującym na dalszą poprawę sytuacji, chociaż wzrost był nieco niższy od niektórych prognoz.
PKB w pierwszych trzech miesiącach wzrósł w tempie 3,3 proc. w skali rocznej – poinformował w piątek amerykański Departament Handlu
.

fot. PKB wzrósł już trzeci kwartał z rzędu
fot. PKB wzrósł już trzeci kwartał z rzędu

Ekonomiści przewidywali wzrost na poziomie 3,4 proc. Chociaż dane były nieco gorsze od prognoz, to specjaliści podkreślają, że już trzeci z kolei kwartał wzrostu PKB.

Motorem tego wzrostu było zwiększenie wydatków konsumentów o 3,6 proc. Wydatki te stanowią około 70 proc. działalności gospodarczej w USA. W pierwszym kwartale spadło tempo wzrostu eksportu – do 5,8 proc. z 22,8 proc. w ostatnim kwartale zeszłego roku. Wyższy był wzrost importu – 8,9 proc. w skali rocznej – co powiększyło deficyt handlowy.

Prezydent Barack Obama i szefowa zespołu doradców ekonomicznych w Białym Domu Christina Romer uznali piątkowe dane za kolejny dowód wychodzenia gospodarki amerykańskiej na prostą po kryzysie i recesji.

Prezydent przyznał, że chociaż kraj podąża w dobrym kierunku, to wciąż jeszcze zbyt wysoki jest odsetek osób pozostających bez pracy.

IN (CNN Money)
Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*