Obama ogłosił surowsze normy zużycia paliwa

Główni amerykańscy producenci aut przystali na nowe, ostre warunki określające zużycie paliwa w nowych samochodach, zaproponowane przez administrację Baracka Obamy. Do roku 2025 auta osobowe i małe ciężarówki będą pokonywały na galonie paliwa 54,5 mili (ok. 87 km). Dziś standard standard spalania wynosi 27 mil na galon.

fot.white house.gov/ Nowe, zaostrzone normy zużycia paliwa mają zredukować zależność USA od krajów roponośnych

Biały Dom chce w ten sposób znacząco zredukować koszty związane z importem ropy do USA. Zaś organizacje walczące o ochronę środowiska zwracają uwagę na redukcję zanieczyszczenia powietrza.

Prezydent w przemówieniu wygłoszonym w piątek podkreślał, że zużycie paliwa zmniejszy się o 2,2 mln baryłek dziennie na przestrzeni najbliższych 15 lat, co pozwoli zaoszczędzić blisko 2 biliony dolarów.

Czytaj też: Rząd szuka oszczędności w branży samochodowej

Co jednak oznacza to dla przeciętnego nabywcy? Amerykańska Agencja ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency) podaje, że na paliwie dla pojedynczego samochodu klient zaoszczędzi 8 tys. dolarów. Trzeba jednak mieć na względzie, że wyprodukowanie auta według bardziej zaawansowanych technologicznie standardów również będzie droższe…

Analitycy twierdzą, że koncerny General Motors i Chrysler, które 80 mld pożyczki rządu uchroniły od bankructwa, nie miały innego wyjścia jak przystać na nowe warunki.

Niemniej jednak oprócz dotkniętych kryzysem Amerykanów po raz pierwszy czynniki paliwooszczędne biorą pod uwagę nawet nabywcy sportowych aut. Z badań przeprowadzonych przez Maritz Research wynika, że 42 proc. klientów Forda uznaje oszczędnośc na paliwie jako “niezwykle ważne” uwarunkowanie przy zakupie nowego samochodu. Dziesięc lat temu dbało o to 13,5 proc. klientów mniej.

Zobacz: Amerykanie jeżdżą po paliwo do Meksyku

Do czasu, gdy zaczną obowiązywać nowe normy, rząd przewiduje, że auta-hybrydy, o napędzie spalinowym i elektrycznym będą stanowiły połowę sprzedawanych w USA samochodów.

Na razie jednak głównym celem producentów wciąż jest osiągnięcie standardu spalania 35,5 mil na galon  do 2016 roku.

Raport w całości dostępny jest tutaj.

as

Zobacz też:

Nowe, ostrzejsze standardy zużycia paliwa

Chicago. Podwyżka cen winiet samochodowych a redukcja emisji spalin

Chicagowskie drogi najbardziej zakorkowane w kraju

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*