Niemcy. Źródła: minister transportu uda się do USA ws. afery z Volkswagenem

fot.Boris Roessler/EPA

fot.Boris Roessler/EPA

Minister transportu Niemiec Alexander Dobrindt w poniedziałek uda się do Waszyngtonu, by omówić z władzami USA ujawniony niedawno skandal dotyczący manipulowania pomiarem emisji spalin w samochodach Volkswagena – podały w czwartek źródła w niemieckim resorcie.

Dobrindt będzie rozmawiał ze swym amerykańskim odpowiednikiem Anthonym Foxxem, a także z przedstawicielami federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) – przekazali agencji Reutera dwaj informatorzy w ministerstwie.

Skandal wybuchł we wrześniu. EPA ustaliła wówczas, że oprogramowanie zainstalowane w ponad 480 tys. pojazdów Volkswagena z silnikiem dieslowskim uaktywnia system ograniczania emisji spalin tylko na czas oficjalnych pomiarów testowych. Oznacza to, że w normalnych warunkach volkswageny z silnikami dieslowskimi mają lepsze osiągi, ale zanieczyszczają powietrze o wiele bardziej, niż to dopuszczają przepisy w USA.

Nieco później okazało się, że problem dotyczy też samochodów Volkswagena sprzedawanych w Europie. Koncern ogłosił, że wezwie do modyfikacji ok. 8,5 mln aut w UE, a problem może dotyczyć nawet 11 mln pojazdów na całym świecie.

Szef Volkswagena Matthias Mueller ocenia, że naprawienie szkód wynikłych ze skandalu zajmie firmie 2-3 lata. Zdaniem niektórych analityków skandal może kosztować Volkswagena nawet 35 mld euro z powodu wprowadzanych modyfikacji w pojazdach, spraw sądowych i kar finansowych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*