Niemcy. Rewizje u Daimlera w związku z podejrzeniem o oszustwo ze spalinami

fot.Wolfgang Kumm/EPA

Policja przeszukała we wtorek biura i mieszkania pracowników niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Daimler w związku z podejrzeniem o manipulowanie wynikami pomiaru spalin w silnikach Diesla – podały niemieckie media.

W akcji uczestniczyło 23 prokuratorów i 230 policjantów – pisze „Sueddeutsche Zeitung”. Rewizje przeprowadzono w jedenastu obiektach na terenie Badenii-Wirtembergii, gdzie znajduje się główna siedziba koncernu, oraz w Saksonii, Berlinie i Dolnej Saksonii.

Wśród podejrzanych nie ma członków zarządu – poinformowała prokuratura w Stuttgarcie. Kierownictwo koncernu zadeklarowało współpracę z władzami. Fakt wdrożenia śledztwa przeciwko Daimlerowi, dotyczącego podejrzenia popełnienia oszustwa w związku z możliwym manipulowaniem wynikami pomiarów toksyczności spalin w samochodach osobowych z silnikiem Diesla, znany jest od marca.

Daimler zapewnia, że postępował zgodnie z obowiązującym prawem. Dyrekcja koncernu uzgodniła z Federalnym Urzędem Pojazdów Mechanicznych (KBA), że skoryguje z własnej woli rozwiązania techniczne w 247 tys. samochodów.

We wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pozwalającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla przyznał się największy niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą „defeat device” (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

„Sueddeutsche Zeitung” przypomina, że po nagłośnieniu przez media skandalu w Volkswagenie dyrekcja Daimlera demonstracyjnie zdystansowała się od tej sprawy. „U nas się nie oszukuje, u nas nie manipuluje się pomiarami spalin” – cytuje gazeta szefa Daimlera Dietera Zetsche. (PAP)

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*