Niemcy. Air Berlin zawiesi loty od końca października

fot.FRIEDEMANN VOGEL /PAP/EPA

Postawione w stan upadłości niemieckie linie lotnicze Air Berlin od końca października będą zapewne musiały zawiesić wszystkie loty – podała w poniedziałek agencja dpa. Spółki córki przewoźnika – Niki i LG Walter – mają natomiast kontynuować działalność.

Agencja dpa powołuje się na list zarządu Air Berlin do załogi. W piśmie mowa jest o tym, że „zgodnie z obecnym stanem wiedzy kursy samolotów oznaczone kodem AB i finansowane z własnych środków nie będą po 28 października możliwe”.

Szef zarządu Thomas Winkelmann i główny pełnomocnik w procesie upadłości Frank Kebekus zaznaczyli, że uzgodniona z liniami Lufthansa i Easyjet wyłączność na rozmowy o sprzedaży linii kończy się w czwartek. Autorzy listu ostrzegają, że nie wszyscy pracownicy Air Berlin znajdą pracę w nowej firmie. W związku z tym zarząd apeluje do pracowników, by aktywnie poszukiwali nowego zajęcia.

Linie Air Berlin, drugie co do wielkości w Niemczech, ogłosiły w sierpniu upadłość, kiedy ich udziałowiec – linie Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – wstrzymał finansowanie po latach strat.

Niemiecki rząd przyznał Air Berlin kredyt w wysokości 150 mln euro, by umożliwić im kontynuowanie lotów w okresie letnich wakacji. Kredyt miał też pozwolić na uporządkowaną likwidację tych linii.

Air Berlin od kilku lat odnotowuje straty; w 2016 roku wyniosły one 780 mln euro. Łączne zadłużenie tych linii to blisko 1,2 mld euro.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*