Negocjatorzy: są postępy ws. transpacyficznej umowy o wolnym handlu (TPP)

Po zakończonych w piątek czterodniowych obradach na Hawajach przedstawiciele 12 państw „poczynili znaczne postępy”, ale nie porozumieli się jeszcze ostatecznie w sprawie Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP) – poinformowali negocjatorzy w oświadczeniu.

fot. How Hwee Young/EPA

fot. How Hwee Young/EPA

„Będziemy kontynuować pracę nad rozwiązaniem pewnej liczby kwestii, które jeszcze pozostały do omówienia, torując drogę do zakończenia negocjacji w sprawie Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym” – napisano.

Ministrowie i negocjatorzy zobowiązali się, że pozostaną w stałym kontakcie, podczas gdy negocjatorzy będą dalej intensywnie angażować się w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. Negocjatorzy będą także kontynuowali współpracę w celu sformalizowania osiągniętych w tym tygodniu uzgodnień – dodano w oświadczeniu. Jak podkreślono, „na tym etapie negocjacji jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek przekonani, że zawarcie TPP jest w zasięgu”.

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu TPP toczą się od 2010 r. Umowa obejmuje, poza Stanami Zjednoczonymi, 11 krajów Azji i Pacyfiku – Australię, Brunei, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur i Wietnam. (PAP)

Categories: Gospodarka
Tags: TPP, umowa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*