Największe spadki indeksów na nowojorskich giełdach od 5 miesięcy

fot.Andrew Gombert/PAP/EPA

fot.Andrew Gombert/PAP/EPA

S&P 500 i Dow Jones Industrial straciły we wtorek ponad 1 proc., notując największe spadki od 5 miesięcy. Inwestorzy obawiają się, że niepowodzenie w uchwaleniu nowej ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych może opóźnić cięcia podatkowe, na które liczy rynek.

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,14 proc. do 20 668,01 pkt. S&P 500 zniżkował o 1,24 proc. i wyniósł 2344,02 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 1,83 proc. i wyniósł 5793,83 pkt.

Wśród spółek z S&P 500 najmocniej traciły banki, a do spadków DJI najbardziej przyczynił się Goldman Sachs.

Inwestorzy czekają na czwartkowe głosowania w amerykańskim Kongresie. Administracja Donalda Trumpa oczekuje, iż głosami Republikanów zostanie przegłosowane zniesienie obecnie obowiązującej ustawy o ochronie zdrowia tzw. Obamacare. Prezydent Trump i jego otoczenie wielokrotnie sugerowali, iż dopiero po likwidacji Obamacare będzie możliwe wprowadzenie wyczekiwanej przez rynek reformy podatkowej.

We wtorek Trump zabiegał o głosy Kongresmenów, argumentując m.in., jak podaje amerykańska prasa, iż mogą oni stracić stanowiska w 2018 r.

W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdują się również liczne wypowiedzi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej. We wtorek Neel Kashkari, który jako jedyny opowiedział się w marcu przeciwko podwyższeniu stopy proc. przez Fed do 0,75-1,0 proc., ocenił, iż Fed powinien tolerować wyższą od 2-proc. celu inflację tak długo, jak tolerował niższą od celu dynamikę cen. Kashkari bronił również swojej decyzji z ubiegłotygodniowego posiedzenia Fed, argumentując m.in. iż Fed nie powinien podwyższać na razie stóp proc., gdyż inflacja pozostanie na niskim poziomie.

Na czwartek zaplanowano wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

Notowania ropy idą w dół. Baryłka WTI tanieje o 1,8 proc. i kosztuje 47,5 dolara, a Brent traci 1,4 proc. do 50,9 dolara.

Na rynku walutowym osłabia się dolar. Kurs EUR/USD rośnie o 0,7 proc. do 1,081, a USD/JPY spada o 0,8 proc. do 111,7. (PAP)

Categories: Gospodarka

Comments

 1. Git
  Git 22 marca, 2017, 06:55

  Trumpoekonomia polega na zabraniu kasy na ubezpieczenia dla biednych chorych niepelnosprawnych itd i pompowaniu kasy w spekulantow i banksterow z Goldman Sachs i Wall Street bravo Miliarderzy beda dostawali miliony w zwrotach podatkowych a ludzie chorzy na raka beda umierac w poczekalni cook county hospital

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 23 marca, 2017, 17:47

   I wiesz. co jest najgorsze, Git?
   Wsrod tych umierajacych na raka, biednych bez ubezpieczenia – beda nasze najglosniejsze tutaj polaczki, glosujace na Trumpa (czytaj orangutana). Oczywiscie bedzie to wina Obamy albo nawet Clintona, go figure…

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*