Na Wall Street spadki na zamknięciu mimo wzrostów w ciągu dnia

Na Wall Street spadki na zamknięciu mimo wzrostów w ciągu dnia

Wtorek na Wall Street przyniósł na zamknięciu spadki głównych indeksów. Wcześniej na rynku dominowały wzrosty a nastroje poprawiło odbicie cen ropy naftowej i chwilowa stabilizacja rosyjskiego rubla.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 111,97 pkt. (0,65 proc.) i wyniósł 17.068,87 pkt.

S&P 500 zniżkował o 16,89 pkt. (0,85 proc.) i wyniósł 1.972,74 pkt.

Nasdaq Composite stracił 57,32 pkt. (1,24 proc.) i zakończył dzień na poziomie 4.547,83 pkt.

„Gospodarka USA nie powinna mieć dużych problemów z powodu sytuacji w Rosji, amerykańskie aktywa powinny dalej być uważane za bezpieczną przystań” – ocenił Jack Ablin, dyrektor inwestycyjny w BMO Private Bank.

„Spodziewamy się dobrych wyników sprzedaży w trakcie sezonu przedświątecznego. Spadek cen ropy naftowej przekłada się na niższe ceny benzyny, co również jest pozytywne” – dodał.

Rosyjski bank centralny podniósł w poniedziałek stopę procentową o 6,5 punktu procentowego, do 17 proc., próbując wesprzeć rubla, którego kurs załamał się w tym tygodniu

We wtorek, w reakcji na podwyżki stóp proc., rubel początkowo umacniał się, bardzo szybko jednak trend spadkowy powrócił i rosyjska waluta ponownie zaczęła się bardzo mocno osłabiać. W trakcie handlu za dolara płacono już ponad 79 rubli, w dalszej części kurs rosyjskiej waluty nieco się ustabilizował.

„Zasadniczo mamy do czynienia z paniką. Bank centralny podjął najbardziej drastyczne działania, jakie był w stanie wymyśleć. Można się spodziewać, że rosyjskie przedsiębiorstwa i banki będą miały problemy z kredytowaniem, istnieje realne zagrożenie dla stabilności finansowej Rosji” – ocenił Uwe Parpart, kierujący działem badań rynkowych w Reorient Financial Markets.

Po silnych spadkach z poprzednich sesji które sprowadziły ceny ropy naftowej do najniższych poziomów od pięciu lat, w trakcie czwartkowej sesji ceny surowca zanotowały odbicie.

Rynki surowcowe zareagowały początkowo negatywnie na dane z Chin. Indeks PMI w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w grudniu 49,5 pkt. wobec 50,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. To najniższy poziom wskaźnika od 7 miesięcy.

Nieco lepsze od oczekiwań okazały się odczyty indeksów PMI z Europy. PMI composite w strefie euro wyniósł w grudniu 51,7 pkt. wobec 51,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 51,5 pkt.

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że indeks PMI w amerykańskim sektorze przemysłowym wyniósł w grudniu 53,7 pkt. wobec 54,8 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali w grudniu wskaźnika na poziomie 55,2 pkt.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w listopadzie i wyniosła 1,028 mln w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,04 mln.

Ze spółek silnie zyskiwały we wtorek akcje Boeinga po tym jak producent samolotów poinformował o zwiększeniu dywidendy.

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Inwestorzy zastanawiają się czy Fed zdecyduje się na rezygnację z umieszczenia w komunikacie po posiedzeniu zapewnienia o zamiarze utrzymywania bez zmian stóp proc. przez „znaczny okres”, sugerując tym samym zbliżanie się podwyżki stóp proc. w USA.

Z ankiety agencji Bloomebrg przeprowadzonej przed posiedzeniem wynika, że blisko dwie trzecie badanych ekonomistów spodziewa się, że Fed zdecyduje się na usuniecie stwierdzenia „znaczny okres” i zastąpi go innym wyrażeniem starając się tym samym zachować gołębi wydźwięk komunikatu. (PAP)

fot.Justin Lane/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*