Na Wall Street lekkie wzrosty, rynki spokojniejsze po posiedzeniu Fedu

Na Wall Street lekkie wzrosty, rynki spokojniejsze po posiedzeniu Fedu

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie wzrosty, gdyż inwestorzy ochłonęli po pierwszych nerwowych reakcjach na słowa prezes Fedu Janet Yellen, a dodatkowo na rynek trafiła porcja nieco lepszych danych makroekonomicznych. 

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,67 proc., do 16.331,05 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,60 proc. i wyniósł 1.872,01 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,27 proc., do 4.319,29 pkt.

fot.Andrew Gombert/PAP/EPA

fot.Andrew Gombert/PAP/EPA

„Odrobiliśmy to, co zostało stracone dzień wcześniej, gdyż inwestorzy mieli czas i okazję do refleksji. Fed nie musi spieszyć się ze zmianą stóp, to może być proces bardzo powolny, a rynki zapewne zaczynają się do tego przyzwyczajać” – powiedział Mark Luschini, główny strateg inwestycyjny z Janney Montgomery Scott.

„Ludzie przeanalizowali to, co powiedziała w środę szefowa Fedu na konferencji prasowej. Wczoraj mieliśmy zbyt emocjonalną i przesadzoną reakcję rynków, a dzisiaj indeksy powróciły. Dodatkowo mieliśmy dzisiaj od rana porcję nieco lepszych danych ekonomicznych” – dodał Robert Pavlik, główny strateg rynkowy z Banyan Partners LLC.

Indeks Philadelphia Fed wzrósł w marcu do plus 9,0 pkt. z minus 6,3 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie plus 3,2 pkt.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w lutym o 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,2 proc. mdm.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lutym spadła do 4,60 mln w ujęciu rocznym – podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). W styczniu liczba ta wyniosła 4,62 mln.

Rezerwa Federalna może zdecydować się na pierwsze podwyżki stóp procentowych sześć miesięcy po tym, jak zakończony zostanie program luzowania ilościowego – powiedziała prezes Yellen na konferencji prasowej po zakończonym w środę posiedzeniu Fed. Wcześniej w swoich komunikatach Fed utrzymywał, że stopy procentowe w USA powinny pozostawać bez zmian przez „znaczny okres czasu”.

„Zakładamy, że Fed będzie ograniczał luzowanie ilościowe w tempie 10 mld USD miesięcznie, pod warunkiem, że kontynuowane będzie ożywienie w gospodarce, a tego się spodziewamy. Oznacza to, że luzowanie ilościowe zakończy się w październiku lub grudniu, pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpiłaby w tym scenariuszu niedługo przed połową 2015 r.” – napisali analitycy Erste w komentarzu.

Fed zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 55 mld USD miesięcznie. Fed oświadczył, że prawdopodobnie zostanie utrzymane tempo stopniowej redukcji programu skupu aktywów na kolejnych posiedzeniach.

„Słabe nastroje na rynku mogą sugerować, że inwestorzy obawiają się, iż podwyżki stóp procentowych w USA nastąpią szybciej niż to wcześniej zakładano” – ocenił Wayne Kaufman, główny analityk w Rockwell Securities.

Ze spółek traciły akcje producenta odzieży, firmy Guess. Spółka opublikowała słabszą od oczekiwań rynków prognozę wyników finansowych.

Zyskiwały z kolei akcje Jabil. Producent podzespołów dla Apple oraz Cisco poinformował, ze spodziewa się wyników finansowych lepszych niż to wcześniej zakładano. (PAP)

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*