Na razie jeszcze stopy nisko

W wydanym w środę oświadczeniu amerykańska Rezerwa Federalna zapowiedziała, że zacznie podnosić stopy procentowe zanim znacząco spadnie bezrobocie. Na razie jednak, utrzymanie ich na bardzo niskim poziomie jest niezbędne, by pomóc amerykańskiej ekonomii w dźwignięciu się z zapaści. Federal_Reserve Bank

Denis Lockhart, prezes Banku Rezerw Federalnych w Atlancie zapowiedział, że FED utrzymał niskie procenty ” na przedłużony okres”, nie oznacza to jednak, że jest określony termin ich podniesienia. Podobne stanowisko w ubiegłym tygodniu zajął prezes FED Ben Bernanke. Analitycy przypuszczają, że niskie procenty zostaną utrzymane przez najbliższe 6 miesięcy.

Obecny poziom bezrobocia sięga 9,7 proc. Jeśli przewidywania analityków się sprawdzą liczba miejsc pracy powinna stopniowo wzrastać. Tylko w marcu pracodawcy stworzyli 190 tys. nowych miejsc pracy. Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji, bezrobocie powinno spaść do poziomu 5,5 – 6 proc. do połowy trwającej dekady. Jednak odtworzenie ponad 8 mln. etatów, które pochłonął kryzys, zajmie lata.

MB (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*