Minister handlu USA krytycznie o podejściu UE do negocjacji handlowych

Minister handlu USA krytycznie o podejściu UE do negocjacji handlowych

Amerykański minister handlu Wilbur Ross skrytykował w środę na konferencji OECD w Paryżu stanowisko UE w sprawie ceł na stal i aluminium, zakładające stałe wyłączenie Unii z ceł USA na te towary jako warunek rozmów na temat ułatwień w handlu.

Prezydent USA Donald Trump nałożył w marcu 25-procentowe cło na import stali i 10-procentowe na aluminium, ale zawiesił je w odniesieniu do UE do 1 czerwca.

Ross zwrócił uwagę, że Chiny płacą już te cła. „Chiny nie wykorzystały tego jako wymówki, by nie negocjować” – powiedział.

We wtorek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem podtrzymała ofertę rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat zacieśniania współpracy handlowej w określonych obszarach pod warunkiem stałego wyłączenia UE z ceł na stal i aluminium.

UE proponuje m.in. USA pogłębienie współpracy energetycznej, zwłaszcza jeśli chodzi o skroplony gaz ziemny (LNG). „28” jest również gotowa rozmawiać na temat wzajemnej poprawy dostępu do rynku produktów przemysłowych, zwłaszcza samochodów i części samochodowych, a także na temat liberalizacji zamówień rządowych.

Malmstroem zapowiedziała, że w środę będzie na ten temat rozmawiać z Rossem na marginesie spotkania OECD. Zastrzegła jednak, że decyzję w tej sprawie będzie podejmował Trump. (PAP)

Na zdjęciu: Wilbur Ross
fot.ERNESTO ARIAS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Gospodarka
Tags: cła, EU, KE, PE, USA, wilbur ross

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*