Miliardowa transakcja. Firma AT&T kupiła T-Mobile

Firma telekomunikacyjna AT&T ogłosiła w niedzielę, że od Deutsche Telekom wykupi swoją konkurencję, innego operatora telefonii bezprzewodowej – T-Mobile USA. Wartość transakcji opiewa na 39 mld dolarów.

Dzięki temu zakupowi AT&T ma realne szanse na przejęcie 34 mln nowych kilentów oraz powiększenie zysków do 80 mld dol. rocznie z osiągniętych w 2010 roku 58,5 mld. Poza tym wykupienie jednego konkurenta zdystansuje innego – firmę Verizon.

Prezes AT&T, Randall Stephenson w wydanym oświadczeniu położył jednak nacisk bardziej na zapotrzebowania społeczne niż ma zyski biznesowe: „Transakcja jest wyrazem poważnego zaangażowania na rzecz wzmocnienia i rozszerzenia infrastruktury, która w obecnej dobie zapotrzebowania jest krytycznym wyzwaniem dla naszego kraju”. Stephenson obiecał także poprawę jakości usług i rozbudowę sieci.

Analitycy podkreślają, że AT&T dzięki transakcji ratuje swoje miejsce na rynku, szczególnie zagrożone po utracie monopolu na sprzedaż popularnych iPhonów na korzyść Verizonu. Daje jej to też możliwość szybkiego wprowadzenia standardów telefonii komórkowej czwartej generacji (4G) oraz poszerzenia swojego zasięgu o  tereny wiejskie, gdzie dotychczas użytkownicy nie mieli sygnału, albo bardzo ograniczony.

Nic nie wydarzy się jednak natychmiast. Transakcję o takiej skali musi zaaprobować rząd, ponieważ połączenie dwóch gigantów znacznie zmniejsza konkurencję na rynku, a to może zająć nawet rok.

Ekperci klientom AT&T nie robią złudzeń; w związku z tą transakcją, największą od siedmiu lat na rynku telefonii komórkowej w USA, nie przewidują obniżenia cen usług operatora

MB

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Comments

  1. kolo
    kolo 21 marca, 2011, 19:28

    Koniec swiata…att kupuje t-mobile….Polvision stala sie platna stacja…..pora spadac

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*