Media: Boeing planuje fabrykę w Chinach

fot.Boeing Company/EPA

fot.Boeing Company/EPA

Do rządu w Pekinie wpłynęły plany budowy fabryki Boeinga w Chinach. Będzie to pierwszy zagraniczny zakład tej firmy – podały chińskie media we wtorek, tuż przed rozpoczęciem wizyty prezydenta Xi Jinpinga w USA, gdzie zwiedzi on fabrykę Boeinga pod Seattle.

Zakład Boeinga ma powstać w Zhoushan w prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu Chin, w sąsiedztwie lotniska i portu morskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa o współpracy zostanie podpisana podczas wizyty prezydenta Xi w Stanach Zjednoczonych – poinformował dziennik ekonomiczny „Shanghai Zhengquan Bao”.

Dwa tygodnie wcześniej o planach budowy w Chinach pierwszej zagranicznej fabryki Boeinga donosił magazyn „Aviation Weekly”. Według niego amerykańska firma zamierza prowadzić w Chinach prace wykończeniowe oraz dystrybucję maszyn serii 737 – najlepiej sprzedających się samolotów komercyjnych na świecie.

Boeing nie potwierdził wówczas tych doniesień. Przyznał jedynie, że zawsze szuka dróg ekspansji i poprawy produktywności. „Jednym ze sposobów jest praca z partnerami na całym świecie, w tym w Chinach, na naszym największym zagranicznym rynku” – napisano w oświadczeniu firmy.

Przesunięcie części prac z zagłębia produkcyjnego Boeinga na północnym zachodzie USA do Chin byłoby odważnym krokiem dla firmy, która jak dotąd otworzyła tylko jedną fabrykę poza stanem Waszyngton – komentuje Reuters. Byłoby również zgodne z globalnym trendem do przemieszczania produkcji w przemyśle lotniczym i mogłoby pomóc Boeingowi wygrać rywalizację cenową z europejskim Airbusem – ocenia światowa agencja.

Samoloty Airbus produkuje się głównie we francuskiej Tuluzie, jednak firma ma również zakłady w niemieckim Hamburgu i chińskim Tiencinie. Wcześniej w tym miesiącu Airbus uruchomił swoją pierwszą linię produkcyjną w USA – w Mobile w stanie Alabama wytwarzane są samoloty z rodziny A320.

Dla Boeinga Chiny są obecnie największym rynkiem zagranicznym. W 2014 roku firma sprzedała chińskim klientom 155 maszyn i przyjęła zamówienia na 400 kolejnych – podają chińskie media.

Budowa fabryki Boeinga w Chinach pozwoli na włączenie większej liczby chińskich firm do łańcucha dostaw dla tego lotniczego giganta. Przełoży się też na znaczny wzrost chińskiego przemysłu lotniczego, co wpisuje się w ogólną chińską politykę stawiania na produkcję wysokiej jakości – zauważa portal branżowy „Minhang Ziyuan”.

Xi Jinping rozpoczyna we wtorek swoją pierwszą wizytę państwową w USA od kiedy w 2013 roku objął funkcję prezydenta Chin. Odwiedzi Seattle, gdzie zaplanowano spotkania z przemysłowcami, Waszyngton, gdzie podejmie go prezydent Barack Obama, a na koniec Nowy Jork – by wygłosić przemówienie w siedzibie ONZ.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka
Tags: Boeing, chiny, fabryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*