Małe spadki na Wall Street, Fed zapowiada redukcję sumy bilansowej

Małe spadki na Wall Street, Fed zapowiada redukcję sumy bilansowej

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się lekkimi spadkami, po tym jak Fed opublikował protokół z marcowego posiedzenia, w którym pojawiły się zapowiedzi redukcji sumy bilansowej Rezerwy Federalnej. Dolar pozostaje stabilny; lekko tanieje ropa.

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,2 proc. do 20 648,15 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,31 proc. i wyniósł 2352,95 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,58 proc. i wyniósł 5864,48 pkt.

W ujęciu sektorowym najgorzej radziły sobie spółki z sektora finansowego. Indeks DJI w dół najmocniej ciągnął Goldman Sachs.

Większość członków Fed opowiedziało się w trakcie marcowego posiedzenia za rozpoczęciem redukcji sumy bilansowej w dalszej części roku – wynika z zapisów protokołu z posiedzenia. Wskazano w nim też, że zmniejszanie sumy bilansowej powinno przebiegać w przewidywalny sposób.

Obecnie Fed reinwestuje środki z zapadających aktywów z powrotem w sumę bilansową, utrzymując ją na niezmienionym poziomie.

W środę napłynęły informacje o roszadach kadrowych w administracji Donalda Trumpa. Stanowisko w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa (National Security Council) stracił najbliższy doradca Trumpa, wyrazisty i kontrowersyjny Steven Bannon – podały po południu agencje. Bloomberg podaje, za źródłem, iż Bannon nie musi już monitorować przebiegu dyskusji Rady dla Trumpa, gdyż wraz z odejściem Bannona obowiązki ustalania porządku obrad Rady dostał doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster, również bliski współpracownik Trumpa.

Uwagę zwróciła, pozostając bez wpływu na rynki, wtorkowa rezygnacja prezesa Fed z Richmond Jeffreya Lackera. Ekonomista przyznał się do ujawnienia informacji poufnej w sprawie z 2012 r.

Wśród geopolitycznych czynników ryzyka dla rynków w tym tygodniu wymienia się dwudniowe spotkanie prezydentów Chin i USA, które rozpocznie się w czwartek na Florydzie. Wśród gospodarczych punktów spotkania, Trump zamierza poruszyć kwestię deficytu w handlu USA z Chinami. Niewykluczone są również rozmowy o polityce kursowej (Trump i jego administracja wielokrotnie oskarżali Pekin o celowe zaniżanie wartości juana).

W oczekiwaniu na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy, swoje wyliczenia nowo utworzonych etatów podała firma ADP. Dane sugerują mocny odczyt oficjalnych danych. ADP podało, iż w firmach w USA przybyło w marcu 263 tys. miejsc pracy vs konsensus 185 tys. Oczekiwania względem piątkowych payrolls to 175 tys.

Inwestorzy nie przejęli się odczytem aktywności ISM w amerykańskim sektorze usług, który wyniósł w marcu 55,2 pkt., wobec 57,6 pkt. w lutym, podczas gdy oczekiwano 57,0 pkt.

Na rynku walutowym dolar pozostaje bez zmian do euro i jena. Kurs EUR/USD wynosi 1,067, a USD/JPY 110,7.

Ceny ropy lekko zniżkują. Baryłka WTI tanieje o 0,6 proc. do 50,7 dolara, a Brent idzie w dół o 0,3 proc. do 54,0 dolara.

Jak co tydzień w centrum uwagi znajdują się dane o zapasach ropy w amerykańskich magazynach, które wrosły w ubiegłym tygodniu o 1,57 mln baryłek, czyli 0,3 proc. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się spadku zapasów o 150 tys. baryłek. W 2017 r. tylko raz odnotowano spadek zapasów. (PAP)

fot. Justin Lane/EPA

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*