Koniec Saab'a

Szwedzki Saab przechodzi do historii. Obecny własciciel, koncern GM poinformował, że podjął decyzję o zakończeniu produkcji samochodów tej marki. Fiaskiem zakończyły się bowiem negocjacje z potencjalnym nabywcą Saaba. Miał nim być szwedzki koncern Koenigsegg.

 

Saab nie tylko nie wróci do Szwecji, ale w ogóle zniknie z rynku motoryzacyjnego. Szwedzki koncern, z którym od kilku miesięcy prowadzono negocjacje, poinformował że nie uda się w odpowiednim czasie pokonac pewnych „nieprzewidzianych przeszkód”. Z kupna Saaba zrezygnowała także holenderska firma Spyker.

Koncern GM sprzedaje jedynie linie technologiczne dwóch modeli Saaba (9-3 i 9-5) chińskiemu potentatowi Beijing Automotive Industry Holdings Co. Ltd. O podpisaniu umowy poinformowano w ubiegłym tygodniu.

Szef GM na Europe, Nick Reilly powiedział, że wszystkie zaanagażowane w negocjacje strony dołożyły wszelkich starań aby Saab znalazł nowego nabywcę. Niestety transkacji nie udało się zrealizowac w czasie, który umozliwiałby kontynuację produkcji.

Marka Saab powstała w 1949 roku, a koncern General Motors kupił ją w 1989 roku. Nowe samochody nie będa juz produkowane, ale GM honorowac będzie wszelkie gwarancje na zakupione juz auta.

MNP (inf.wł., CNN Money)

 

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*