0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaKE wszczęła postępowanie antytrustowe ws. Amazona

KE wszczęła postępowanie antytrustowe ws. Amazona

-

fot.Jakub Kaczmarczyk/EPA
fot.Jakub Kaczmarczyk/EPA

Komisja Europejska wszczęła w czwartek postępowanie antytrustowe wobec amerykańskiej księgarni wysyłkowej Amazon w sprawie wybranych praktyk biznesowych tej firmy przy sprzedaży e-booków w UE.

Komisja przeanalizuje zwłaszcza niektóre klauzule w umowach zawieranych przez Amazon z wydawnictwami na sprzedaż książek elektronicznych. Wydawcy muszą informować amerykańskiego giganta m.in. o zapisach w umowach zawieranych z jego konkurentami. Dzięki temu Amazon zyskuje gwarancję, że wynegocjuje z wydawcą takie same lub lepsze warunki.

REKLAMA

KE sprawdzi, czy takie klauzule „mogą ograniczać konkurencyjność pomiędzy różnymi dystrybutorami e-booków i (w konsekwencji) ograniczać wybór konsumentów” – poinformowano w wydanym komunikacie.

Jeśli tak, to „takie zachowanie może być sprzeczne z antymonopolowymi zasadami UE, które zakazują nadużywania dominującej pozycji na rynku oraz stosowania praktyk ograniczających konkurencję” – dodano.

Na początek Komisja przeanalizuje dwa największe rynki e-booków w Europie, czyli książek elektronicznych wydawanych w języku angielskim i niemieckim.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że Komisja nie kwestionuje biznesowego sukcesu Amazona. Jej obowiązkiem jest jednak „dopilnowanie, by umowy zawierane przez Amazona z wydawcami nie były ze szkodą dla konsumentów poprzez utrudnianie innym dystrybutorom e-booków wprowadzania innowacyjnych rozwiązań i skutecznego konkurowania” z amerykańskim gigantem – zaznaczyła.

Jeśli KE stwierdzi, że Amazon narusza unijne zasady konkurencyjności, firmie grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu na całym świecie.

Amazon, przedsiębiorstwo wysyłkowe z siedzibą w Seattle, jest obecnie największym w Europie dystrybutorem książek w wersji elektronicznej. E-booki zyskują w ostatnich latach na popularności i mają coraz większe znaczenie w sprzedaży detalicznej – podkreśla KE.

Nie po raz pierwszy KE bada rynek e-booków pod kątem unijnych zasad antymonopolowych. W grudniu 2011 r. wszczęła postępowania z powodu podejrzenia, że koncern Apple i pięć dużych domów wydawniczych (Penguin Random House, Hachette Livres, Simon & Schuster, HarperCollins oraz Georg von Holtzbrinck Verlagsgruppe) mogły być w zmowie, by ograniczyć konkurencję na rynku detalicznym e-booków w Europejskim Obszarze Gospodarczym. W 2012 i 2013 r. firmy te zaproponowały zobowiązania, które rozwiały obawy KE.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091308185 views

REKLAMA

2091308484 views

REKLAMA

2093104943 views

REKLAMA

2091308765 views

REKLAMA

2091308911 views

REKLAMA

2091309055 views