KE: USA ogłosiły, że będą stopniowo otwierać rynek na wołowinę z UE

KE: USA ogłosiły, że będą stopniowo otwierać rynek na wołowinę z UE

Stany Zjednoczone będą stopniowo otwierać rynek na eksport wołowiny z Unii Europejskiej, zaczynając od Irlandii – podała w poniedziałek Komisja Europejska. Ministerstwo rolnictwa USA poinformowało już o swojej decyzji władze w Dublinie.

„Uważamy, że amerykański rynek wołowiny powinien zostać otwarty na pozostałe kraje Unii” – powiedział rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio. Przyznał jednak, że obecnie nie wiadomo, kiedy USA miałyby zezwolić na import wołowiny z innych krajów Unii. Brivio poinformował, że w latach 90. z Irlandii pochodziło ponad 70 proc. europejskiego eksportu wołowiny do USA.

W wydanym w poniedziałek oświadczeniu unijni komisarze ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności – Vytenis Andriukaitis, handlu – Cecilia Malmstroem oraz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich – Phil Hogan ocenili, że decyzja ministerstwa rolnictwa USA to ważny i pozytywny sygnał dla innych państw członkowskich UE, które zwracały się do rządu USA o przywrócenie dostępu do rynku wołowiny w tym kraju.

„Ponowne otwarcie rynku to mile widziany pierwszy krok do zniesienia nieproporcjonalnego i nieuzasadnionego amerykańskiego zakazu, który wprowadzono po kryzysie związanym z chorobą szalonych krów (BSE) w latach 90., oraz do przywrócenia normalnych warunków handlowych” – stwierdziło troje unijnych komisarzy.

Jak podaje KE, amerykański rynek był zamknięty na wołowinę z Europy od stycznia 1998 r. Restrykcje obejmowały wołowinę (także bez kości), baraninę i koźlęcinę oraz ich przetwory. Komisja podkreśla, że te ograniczenia wykraczały poza normy Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), zgodnie z którymi np. oddzielone od kości mięso wołowe jest bezpieczne i można nim handlować, niezależnie od tego, czy w danym kraju występuje BSE.

Jak napisano w komunikacie KE, Unia oczekuje, że wkrótce zostaną zniesione amerykańskie ograniczenia dotyczące nie tylko wołowiny z innych niż Irlandia krajów członkowskich, ale także dotyczące mięsa owczego i koziego.

Polska zdecydowaną większość swojego eksportu wołowiny kieruje na rynki unijne. Według danych Agencji Rynku Rolnego eksport wołowiny z naszego kraju w 2012 r. wyniósł ok. 330 tys. ton.

Z Brukseli Rafał Lesiecki (PAP)

fot.cegoh/pixabay.com

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka
Tags: import, KE, USA, wołowina

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*