Jesteś winny bankowi więcej, niż twój dom jest wart? Nie jesteś sam!

Liczba Amerykanów, których domy warte są dziś mniej niż zaciągnięte na ich zakup kredyty hipoteczne, wzrosła w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Tzw. „kredyty pod wodą” (underwater mortgages) stanowią blisko jedną czwartą wszystkich kredytów w Stanach Zjednoczonych. Liczba „zatopionych” domów rośnie wraz ze spadkiem cen nieruchomości.

fot. Dziś niemal co czwarty dom w USA wart jest mniej, niż zaciągniety na jego zakup kredyt

Jak podaje CoreLogic 11,1 miliona czyli 23,1 wszystkich nieruchomości w USA warte jest dziś mniej, niż kredyty które ich nabywcy zaciągnęli na ich zakup. Liczba ta wzrosła w ostatnim kwartale 2010 roku, kiedy ceny domów zanotowały poważny spadek. W drugim kwartale ubiegłego roku „pod wodą” znajdowało się 10,8 miliona czyli 22,5 proc. amerykańskich nieruchomości. W normalnych warunkach, przy płynnie funkcjonującym rynku obrotu nieruchomościami, „pod wodą” wodą znajduje się nie więcej niż 5 proc. domów.

Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nevada, gdzie dwie trzecie wszystkich właścicieli domów winnych jest bankom więcej, niż ich nieruchomości są warte. Stan Nevada, obok Florydy, Arizony i Kalifornii był jednym z najgorętszych rynków nieruchomości w czasie wielkiego boomu w latach 2004-2006. Dziś mieszkańcy notują tam największe spadki cen domów. Ich ceny okazały się zdecydowanie zawyżone.

Niewiele lepiej jest w Arizonie, na Florydzie, w Michigan i Kalifornii gdzie „pod wodą” znajduje się co drugi dom.

Najlepszą sytuacją poszczycić może się stan Oklahoma, gdzie „undwerwater mortgages” stanowią niespełna 6 proc. wszystkich kredytów.

Eksperci podkreślają, że oprócz rozczarowania spadającą wartością ich domów, właściciele nieruchomości, które znalazły się „pod wodą” nie mają szans na zmianę warunków spłaty kredytów i obniżenie wysokości miesięcznych rat. W połączeniu z trudna sytuacją na rynku pracy daje to niebezpieczną kombinację, która często prowadzi do tzw.”foreclosure”. W przypadku utraty całości lub części dotychczasowego dochodu właściciele domów nie są w stanie spłacać wysokich rat, a nie mając możliwości ich obniżenia, tracą nieruchomość na rzecz banku. Duża liczba pustych domów oznacza spadek cen nieruchomości i błędne koło się zamyka.

MP

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Comments

 1. rodak
  rodak 8 marca, 2011, 19:52

  o tak bledne kolo. kolo fortuny tylko dla kogo?podpowiem

  bankom.

  Reply this comment
 2. implanty
  implanty 3 sierpnia, 2011, 12:35

  W naszym kraju już też 3/4 kredytów we franku jest pod wodą. Ciekawe jak to potoczy się dalej.

  Reply this comment
  • null_null_sieben
   null_null_sieben 3 sierpnia, 2011, 14:03

   w Polsce o tyle niewesolo ze nie mozna oglosic bankructwa (upadlosci konsumenckiej). jedynie co to slyszalem ze teraz mozna bedzie isc z frankami w kieszeni, to przynajmmniej ok

   Reply this comment
   • kicha
    kicha 3 sierpnia, 2011, 16:03

    Idz sie lecz ty SB-ku.
    Upadłość konsumencka – stan prawny przewidziany w polskim prawie upadłościowym i naprawczym w stosunku do osoby fizycznej – dłużnika, który stał się niewypłacalny, wprowadzony 31 marca 2009 roku

    Reply this comment
    • null_null_sieben
     null_null_sieben 3 sierpnia, 2011, 18:58

     kicha- brak wiedzy sie uzupelnia , nie leczy.byc moze dlatego ciagle bedziesz matolem bo pewnie jakies ziolka sobie parzysz zamiast pare madrych ksiazek przeczytac.
     ale najwazniejsze jest to ze odkrylem twoj tok „rozumowania” ( to slowo to duze naduzycie w twoim przypadku ale pal cie licho).otoz za kazdym razem jestem albo ubekiem albo sbekiem…moj nick oznacza 007 czyli agent 007. dla ciebie slowo agent jest tak zwichrowane ze oznacza ubeka albo sbeka. nie zostawiasz juz miejsca na nic innego. zdradze ci cos, co mam nadzieje ze nie wywola spazmow lub co gorsza – nocnego moczenia na tle nerwowym, ze agent moze byc uzyty w przypadku np agenta nieruchomosci lub ajenta biura podrozy. wiec jesli kiedys bedziesz chcial kupic jakis wlasny kat i w drzwiach pojawi sie ktos przedstawiajacy sie jako agent zdzisio- nie zwyzywaj go od ubekow, to moze byc calkiem porzadny facio.
     pozdrawiam. a upadlosc konsumencka w polsce przegapilem. widocznie bylem zajety prostowaniem takich dzid jak ty lub boczek 🙂

     Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*