Japonia udzieli Ukrainie w 2015 r. kredytu w wys. 300 mln dol.

Japonia udzieli Ukrainie w 2015 r. kredytu w wys. 300 mln dol.

Japonia w 2015 r. w ramach programu pomocy międzynarodowej udzieli Ukrainie kredytu w wysokości 300 mln dolarów, przekaże też grant o wartości 16,6 mln dolarów na odbudowę infrastruktury na wschodzie kraju – zapowiedział we wtorek w Kijowie ambasador Japonii.

Ambasador Shigeki Sumi powiedział, że wynoszący 300 mln dolarów kredyt pójdzie na ukraińskie rezerwy walutowe i pomoże ukraińskim władzom spłacić zadłużenie wobec różnych krajów.

„Ponadto 16,6 mln dolarów – to grant na odbudowę szkół, szpitali na wschodzie, na konkretne projekty” – powiedział ambasador we wtorek na konferencji prasowej w Kijowie. Dodał, że Japonia może też wydzielić środki w ramach inicjatywy w sprawie finansowania projektów w energetyce.

Pierwszy zastępca ministra finansów Ukrainy Ihor Umanski uściślił, jak pisze agencja Interfax-Ukraina, że japoński kredyt jest powiązany z przyznaniem przez Bank Światowy Ukrainie drugiej pożyczki na politykę rozwoju (The Second Development Policy Loan – DPL-II) w wysokości 500 mln dolarów. Według Umanskiego zakończenie wszelkich procedur niezbędnych do otrzymania środków oczekiwane jest z końcem lata.

Japonia przyłączyła się do sankcji wobec Rosji w proteście przeciw agresji Moskwy na Ukrainie. Planowana wstępnie na jesień roku 2014 wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Japonii nie doszła do skutku.(PAP)

fot.Roman Pilipey/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*