Grecja. Cipras: przedstawiliśmy wierzycielom realistyczny plan reform

Aleksis Cipras fot.Alexandros Vlachos/EPA

Aleksis Cipras fot.Alexandros Vlachos/EPA

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział we wtorek, że jego rząd w nocy przesłał wierzycielom całościowy i realistyczny plan reform. Wezwał europejskich przywódców do zaakceptowania tego planu, aby zawarte mogło być długo oczekiwane porozumienie.

„Przedstawiliśmy realistyczny plan dla Grecji w celu wyjścia z kryzysu. To realistyczny plan, którego przyjęcie przez instytucje, naszych pożyczkodawców i partnerów w Europie oznaczać będzie koniec scenariusza podziałów w Europie” – powiedział Cipras dziennikarzom.

Dodał, że „decyzja leży po stronie politycznego przywództwa w Europie”. Nie przedstawiono żadnych szczegółów tego planu.

Komisja Europejska nie chciała we wtorek wprost potwierdzić tej informacji. „Między władzami Grecji a instytucjami wymienianych jest wiele dokumentów. Sam fakt, że te dokumenty sa wymieniane jest już dobrym znakiem” – powiedziała rzeczniczka KE ds. gospodarczych i finansowych Annika Breidthardt.

Komisja nie ujawnia też informacji na temat uzgodnień spotkania w sprawie Grecji, które odbyło się w nocy z poniedziałku na wtorek w Berlinie. Uczestniczyli w nim szefowie Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande. Według rzeczniczki KE rozmówcy byli zgodni, że należy „kontynuować intensywną pracę” w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie zakończenia programu pomocy dla Grecji.

„Przedmiotem dyskusji (w Berlinie) jest ostateczna oferta wierzycieli (dla Grecji)” – wskazywała agencja dpa, powołując się na źródło wśród uczestników spotkania.

Według dziennika „Sueddeutsche Zeitung” Merkel nie chce, by problemy Grecji przysłoniły szczyt G-7, który odbędzie się w najbliższy weekend w Bawarii. Stąd kryzysowe nocne spotkanie w Berlinie.

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna – do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici ocenił w rozmowie z radiem France Inter, że w negocjacjach na temat Grecji obie strony powinny być elastyczne. „Po obu stronach należy jeszcze podjąć wysiłki, aby dotrzeć do celu” – powiedział Moscovici, cytowany przez dpa. „Zrobiono postępy, ale przed nami jest jeszcze droga do pokonania – dodał. – Czas ucieka”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*