Gospodarka rośnie wolniej niż prognozowano

Wyniki amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale tego roku rozczarowały analityków . Według drugiego – przedostatniego – pomiaru PKB, gospodarka USA urosła w trzech pierwszych miesiącach roku o 3 proc. w ujęciu zannualizowanym. Prognozy zakładały, że PKB wzrośnie o 3,4 proc.

fot. Amerykańska gospodarka rozwijała się wolniej niż prognozowano

Według ekspertów dane przedstawione w czwartek przed Departament Handlu świadczą o tym, że gospodarka USA wytraca tempo. W ostatnim kwartale ubiegłego roku Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 5,6 procent.

Jednocześnie jednak dzisiejsze dane pokazują, że to już trzeci kwartał z rzędu, gdy gospodarka rozwija się po okresie recesji.

Dane o wzroście za pierwsze trzy miesiące roku zrewidowano w dół, bo wydatki firm wzrosły wolniej niż Departament Handlu szacował poprzednio.

Na gorsze niż przewidywano wyniki wypłynęły także wydatki rządów stanowych i lokalnych, które spadły najszybciej od 19 lat.  Optymizmem napawac mogą dane na temat wydatków konsumentów, które poszły w górę o 3,5 procent. To ponad 2 razy szybciej niż w czwartym kwartale i najszybciej od 3 lat.

IN (CNBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*