GM znów zaczął zarabiać

Koncern General Motors w pierwszym kwartale tego roku wyraźnie polepszył swoje wyniki finansowe. Po raz pierwszy od roku 2007 r. operacje finansowe koncernu GM w branży motoryzacyjnej w skali ogólnoświatowej były zyskowne.

Producent za trzy pierwsze miesiące tego roku wykazał zysk rzędu 865 mln. dol.; dla porównania, w tym samym okresie roku ubiegłego, straty GM sięgały 6 mld. dol.

Dane za ten rok są porównywalne z dochodem firmy sprzed trzech lat, kiedy to jej zysk  sięgnął  891 mln.

Przedstawiciele koncernu mieszczącego się w Detroit sa zdania, że w wychodzeniu na prostą pomogło m.in. ogłoszenie upadłości, które zwolniło GM od spłaty zadłużeń, a także rozwijające się rynki sprzedaży w Azji i  Ameryce Południowej.

Producent wypuścił także w Ameryce Północnej dwa zupełnie nowe modele, Chevrolet’a Equinox i Buick’a LaCrosse luxury sedan, które bardzo dobrze się sprzedają.

Dyrektor wykonawczy GM, Ed Whitacre przewiduje, że do końca roku powinna się utrzymać tendencja wzrostowa wraz z ogólnokrajowym wychodzeniem z kryzysu, także w branży motoryzacyjnej.  Whitacre wierzy, że oferta publicznej sprzedaży akcji jeszcze w tym roku  pomoże koncernowi spłacić rządową pożyczkę wysokości 50 mld. dol.

Obecnie rząd amerykański jest właścicielem 61 procent udziałów koncernu.

MB(MSNBC)

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*