Gazprom: gaz może popłynąć na Ukrainę w przyszłym tygodniu

Gazprom: gaz może popłynąć na Ukrainę w przyszłym tygodniu

Rosja może wznowić dostawy gazu na Ukrainę w przyszłym tygodniu, jeśli spełnione zostaną wymogi finansowe – powiedział w piątek szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller. Dodał, że Ukraina musi uregulować część długu za gaz i zapłacić z góry za listopad.

„Wszystko zależy od tego, kiedy Ukraina zapłaci. Rozumiemy, że może do tego dojść do końca przyszłego tygodnia” – powiedział Miller w telewizji państwowej Rossija 24. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, kiedy Gazprom wznowi dostawy surowca.

Szef Gazpromu oświadczył, że Ukraina musi zapłacić 1,45 mld dolarów jako część długu oraz 760 mln dolarów jako koszt płatnych z góry dostaw w listopadzie.

Jak dodał, do końca roku Kijów musi zapłacić łącznie 3,1 mld dolarów zadłużenia za poprzednio sprowadzony z Rosji surowiec.

Ukraina, Rosja i Komisja Europejska podpisały w czwartek w Brukseli trójstronne porozumienie w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę podczas tegorocznej zimy, do końca marca 2015 roku.

Przewiduje ono, że cena gazu dla Ukrainy do końca marca będzie niższa niż 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Kijów jednak będzie musiał dokonywać przedpłat za gaz. Musi też do końca listopada br. zapłacić zaległe rachunki w wysokości 1,45 mld dol., a do końca grudnia br. – drugą transzę za zaległości, w wysokości 1,65 mld dolarów.

Rosja w połowie czerwca przerwała dostawy gazu dla Ukrainy, która odmówiła płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.

Spór gazowy między Rosją a Ukrainą rodził groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak było w 2006 i 2009 roku, podczas poprzednich „wojen gazowych”.(PAP)

fot.Filip Singer/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka
Tags: gaz, Gazprom, Ukraina

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*