„FT”: w 2014 roku rekordowe inwestycje Chin w krajach UE

„FT”: w 2014 roku rekordowe inwestycje Chin w krajach UE

Rok 2014 okazał się rekordowy pod względem chińskich bezpośrednich inwestycji w krajach UE; sięgnęły one 18 mld dolarów, podczas gdy przez poprzednie cztery lata ich wartość wynosiła przeciętnie 12 mld USD – poinformował w środę „Financial Times”.

Brytyjski dziennik powołuje się na wyniki zestawienia sporządzonego na zamówienie kancelarii Baker&McKenzie przez firmę Rhodium. Wynika z niego, że najwięcej chińskich inwestycji przyciągnęła w zeszłym roku Wielka Brytania – 5,1 mld dolarów. Inwestorów z Chin interesował szczególnie brytyjski rynek nieruchomości. Zainwestowali w ten sektor ok. 2,6 mld dolarów, kupując m.in. powierzchnie biurowe w Londynie.

Włochy były drugim kierunkiem chińskich inwestycji, które wyniosły tam 3,5 mld dolarów. Znaczna część tej sumy przypada na kupno przez chińską State Grid Corp. udziałów w koncernie CDP Reti (dystrybucja gazu) za 2,8 mld dolarów. Na trzecim miejscu znalazła się Holandia, gdzie kapitał chiński inwestował w sektor rolno-spożywczy. Czwarta pod względem inwestycji z Chin była Portugalia – w trzy tamtejsze firmy ubezpieczeniowe Chińczycy zainwestowali 1,3 mld dolarów. Piąte miejsce zajęły Niemcy.

Łącznie w 2014 roku przeprowadzono 153 transakcje z udziałem chińskich firm – podał brytyjski dziennik.

Jak przypomina „FT”, w ostatnich latach inwestorzy z Chin interesowali się głównie aktywami prywatyzowanymi w krajach leżących na peryferiach UE. „Ten trend wzbudził obawy o to, że kraje europejskie zbyt tanio wyprzedają aktywa” – zauważa dziennik. W tym kontekście wskazuje na wstrzymanie przez nowy rząd Grecji części programu prywatyzacji.

Według „FT” od roku 2000 Wielka Brytania przyjęła najwięcej inwestycji chińskich – 16 mld USD. W Niemczech Chińczycy zainwestowali od 2000 roku 8,4 mld dolarów, we Francji – 8 mld, w Portugalii – 6,7 mld, a we Włoszech – 5,6 mld USD. (PAP)

fot. Qilai Shen/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka
Tags: 2014, chiny, inwestycje, UE

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*