Firmy w USA zwiększają produkcje gazu z łupków, bo rosną ceny gazu

Firmy w USA zwiększają produkcje gazu z łupków, bo rosną ceny gazu

Dwie największe firmy wydobywające w USA gaz łupkowy, Chesapeake Energy and Devon Energy, notują coraz większe zyski dzięki rosnącym w tym roku cenom surowca – informuje „Financial Times”. 

fot.Georgi Licovski/PAP/EPA

fot.Georgi Licovski/PAP/EPA

Zyski koncernu Chesapeake Energy, który jest drugim największym producentem gazu w USA, były w pierwszym kwartale znacznie wyższe, niż oczekiwali analitycy – wyniosły 405 mln dolarów i w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 r. były dwa razy większe – wtedy wyniosły 183 mln dol.

Jak informuje „FT”, wyniki były tak dobre głównie dzięki wzrostowi cen gazu – w pierwszym kwartale tego roku firma sprzedawała surowiec za ok. 90 dolarów za 1 tys. m sześc., a w a rok wcześniej za ponad 60 dolarów za 1 tys. metrów sześc. Do wzrostu cen doprowadziła mroźna zima, szczególnie w północno-wschodniej części kraju.

Chesapeake Energy zwiększyła także produkcję ropy naftowej w ciągu roku o 6 proc., do 109 tys. baryłek dziennie w pierwszym kwartale tego roku.

Podwoiły się również zyski Devonu – wyniosły 547 mln dolarów w pierwszym kwartale tego roku, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych. To dzięki temu, że o ponad 50 proc. wzrosła cena gazu, po jakiej spółka sprzedawała surowiec rok temu.

Ostatnio ceny gazu znowu rosną. Obecnie w Henry Hub (amerykański benchmark dla cen surowca) sięgają ok. 130 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. (PAP)

Categories: Ameryka, Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*