Facebook na giełdzie za drogi dla inwestorów

To była najbardziej oczekiwana pierwsza oferta publiczna od co najmniej roku, rozpoczęta ze stylowym opóźnieniem. Jednak zachwyt był bardzo krótki, bo na zakończenie sesji inwestorzy zarobili niecały jeden procent na akcjach spółki. Ale przynajmniej przez chwilę właściciele Facebooka zostaną papierowymi miliarderami.

fot. Wejście Facebooka na giełdę - wielka premiera i wielkie rozczarowanie

Cena początkowa wynosiła 38 dolarów za akcję, a wartość 8-letniej spółki oszacowano na 104 mld dolarów. To była druga największa oferta publiczna w historii USA, zaraz po takim gigancie jak Visa.

Na otwarcie notowań akcje Facebooka wzrosły o ponad 10 procent, do 42 dolarów. Ale stopniowo zaczęły spadać, by na zamknięciu wynieść 38,23 dolarów.

Właściciele portalu społecznościowego wypuścili do sprzedaży około jednej piątej wszystkich akcji – około 421 mln, co może przełożyć się na dochód w wysokości 18 mld dolarów.

Analitycy głowili się od dłuższego czasu ile miejsca na reklamę znajdzie się jeszcze na Facebooku. General Motors już we wtorek zapowiedział, że rezygnuje z reklamy na tym społecznościowym medium.

Sam Facebook, biorąc pod uwagę jego rozmiary, także nie zarabia za wiele – około 5 dolarów rocznie za każdego z 900 mln użytkowników. I nie wiadomo jak planuje zwiększyć dochody, co wydaje się było czerwonym światłem dla inwestorów.

Dlaczego inwestorzy mieliby kupować akurat akcje Facebooka, którego wzrost zysków analitycy przewidują w ciągu najbliższych lat na 38 proc, podczas gdy dla spółki LinkedIn prognozy wynoszą 62 proc, a realnie większe dochody mają Google czy Apple.

– Pomimo jego zasług, Facebook to podręcznikowy przykład świetnego marketingu. Cena akcji była wygórowana – mówi George Feiger, prezes Contango Capital Advisors z San Francisco. – Ludziom pomyliła się społeczna wartość Facebooka z rzeczywistą.

Z 31 firm internetowych, które weszły na giełdę od początku 2011 roku, 22 mają wahania kursu poniżej ceny zamknięcia w dniu premiery, z czego 16 nawet poniżej ceny emisyjnej.

as

Zobacz też: Jak Facebook wyłudza od nas pieniądze

Facebook kupił serwis Instagram za miliard dolarów

 

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*