Dług publiczny Hiszpanii osiągnie w tym roku prawie 100 proc. PKB

Dług publiczny Hiszpanii osiągnie w tym roku prawie 100 proc. PKB

Bank Hiszpanii ogłosił w czwartek, że dług publiczny Hiszpanii po raz pierwszy od początku kryzysu gospodarczego w 2007 r. dojdzie na koniec roku do niemal 100 proc. produktu krajowego brutto, dokładnie – 99,5 proc PKB.

Do czerwca br. zadłużenie kraju przekroczyło 98,4 proc. PKB, tj. 1, 007 bln euro.

W 2007 roku, gdy zaczynało się załamanie w gospodarce kraju, dług publiczny wynosił 36,3 proc. PKB.

Hiszpański dług publiczny przekroczył 100 proc. PKB w latach 1900 i 1909. Najwyższy poziom osiągnął w 1881 r., kiedy zaczęto go obliczać – 149 proc. Najniższy był w 1975 r., w okresie wielkiego zastoju w hiszpańskiej gospodarce: 7,38 proc. PKB. (PAP)

fot.Katia Christodoulou/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*