Chińczycy inwestują w Stanach Zjednoczonych

Chińska firma Wanda Group, największy w kraju deweloper i operator domów handlowych oraz innych obiektów komercyjnych ujawniła, że planuje zainwestować 10 mld dolarów w USA w ciągu następnej dekady, zwłaszcza w branży hotelowej i nieruchomościach komercyjnych. W 2012 r. Chińczycy dokonali w Stanach Zjednoczonych fuzji bądź przejęć 40 firm wycenianych na 11,1 mld dolarów. USA zajęły drugie, po Kanadzie, miejsce pod względem wielkości zainwestowanego chińskiego kapitału, podała firma doradcza KPMG.

made in China1Zgodnie z najnowszym raportem KPMG, USA są obecnie głównym celem inwestycji chińskich w zakresie fuzji bądź przejęć firm (sektor M & A – mergers and acquisitions). Eksperci KPMG uważają, że w 2013 r. w kraju tym Chińczycy dokonają najwięcej fuzji i przejęć lokalnych firm.

Nadzorujący badania KPMG z zakresu zagranicznego zaangażowania chińskiego kapitału, Peng Yali powiedział ogólnokrajowemu dziennikowi Zhongguo Ribao, że Chińczycy chętnie inwestują w firmy amerykańskie ze względu na ich duże znaczenie w wysoko zaawansowanych technologicznie dziedzinach produkcji (high-tech), konkurencyjne ceny energii w USA, silne wsparcie samorządów lokalnych dla inwestycji i ogromny potencjał rynku konsumenckiego.

Z badań KPMG wynika, że w wielu przypadkach amerykańskie władze lokalne udzielają pomocy chińskim inwestorom, zwłaszcza tym, którzy angażują się w projekty budowy lokalnej infrastruktury. Zdaniem Penga, chińscy przedsiębiorcy powinni wykorzystać okazję do zwiększenia swoich inwestycji w zakresie infrastruktury i rynku nieruchomości, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.

Wielu chińskich deweloperów już w 2013 r. dokonało inwestycji w Stanach Zjednoczonych. Wanda Group, największy w kraju deweloper i operator domów handlowych oraz innych obiektów komercyjnych ujawnił, że planuje zainwestować 10 mld dolarów w USA w ciągu następnej dekady, zwłaszcza w branży hotelowej i nieruchomościach komercyjnych.

Wanda Group przejęła w ubiegłym roku amerykańską firmę AMC Entertainment za 2,6 mld dolarów i w ten sposób stała się właścicielem największej w świecie sieci kin.

Według badań KPMG, największym zainteresowaniem chińskich inwestorów cieszy się branża high-tech i sektor związany z nowymi źródłami energii – podaje PAP.

Categories: Gospodarka
Tags: chiny, gospodarka

Comments

  1. adrian
    adrian 7 marca, 2013, 07:52

    Oj, co to bedzie jak Chinczycy nam prad wylacza za nieplacenie odsetek od zalglosci, ktore pono maja Stany?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*