Ceny ropy w Nowym Jorku rosną po spadku zapasów paliw w USA

Ceny ropy w Nowym Jorku rosną po spadku zapasów paliw w USA

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po spadku zapasów paliw w USA – podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 100,39 USD, po zwyżce o 13 centów. 

fot.LUIS FORRA/PAP/EPA

fot.LUIS FORRA/PAP/EPA

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 2 centy do 108,06 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,78 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 397,58 mln baryłek – poinformował w środę Departament Energii.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 0,48 mln baryłek, czyli 0,4 proc. do 114 mln baryłek – podał departament.

Natomiast zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,61 mln baryłek, czyli o 0,8 proc., do 215,62 mln baryłek.

Analitycy oceniali, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 1 mln baryłek do 400,4 mln baryłek. Zapasy benzyny w USA wzrosły w ub. tygodniu o 500 tys. baryłek – szacowali analitycy. Spodziewany był też wzrost zapasów paliw destylowanych – o 1 mln baryłek.

„Spadek zapasów ropy był dla rynków zaskoczeniem” – mówi Jonathan Barratt, wydawca „Barratt’s Bulletin”. „Spodziewano się dalszego wzrostu rezerw surowca” – dodaje.

Barratt ocenia, że inwestorzy mogą przystąpić do sprzedaży kontraktów na WTI, gdy jej cena wzrośnie do 101 USD za baryłkę.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 51 centów do 100,26 USD za baryłkę. (PAP)

Categories: Gospodarka
Tags: ceny ropy, giełda, NY, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*