Ceny ropy ostro w górę. Przed nami galon benzyny za 5 dolarów

Zamieszki w Libii, Egipcie, Bahrajnie i innych krajach północnej Afryki wywindowały ceny ropy na giełdach: wczoraj na giełdzie w Londynie osiągnęła ona poziom 108 dol. za baryłkę. To najwięcej od dwóch lat. Znajduje to odzwierciedlenia na amerykańskich stacjach benzynowych. Ceny paliwa w lutym tak wysokie nie były od 1990 roku. Średnia krajowa wynosi w USA 3,29. dol.

fot.AP/ Eksperci przewidują, że w sezonie letnim ceny paliwa przwekroczą 5 dolarów

Tylko minionej nocy ceny wzrosły o 6 centów. Pomimo, że średnia cena paliwa nie przekracza 3,30 dol., to ceny na stacjach benzynowych wielu miasta są zdecydowanie wyższe. W Chicago kierowcy płaca już średnio 3,50 dol.

Eksperci nie mają dla Amerykanów dobrych wiadomości. Do długiego majowego weekendu Memorial Day za galon najtańszego paliwa będziemy płacić powyżej 4 dolarów. Na tym jednak nie koniec. W wakacje ceny mogą przekroczyć 5 dolarów.

Wyższe ceny paliwa, to jednak nie tylko wyższy wydatek przy dystrybutorze na stacji benzynowej. To również wzrost cen transportu, a co za tym idzie podwyżki cen wielu innych produktów – od żywności po bilety lotnicze.

Choć Biały Dom ogłosił wczoraj, że Stany Zjednoczone i cały świat mogą sprostać sytuacji zerwania dostaw z Libii, na miejscu panuje – jak pisze francuski dziennik Le Figaro – bardzo niejasna sytuacja. Niektóre portowe terminale naftowe dostały się w ręce rebeliantów i załadunek tankowców przebiega wolniej niż zwykle.

Również samo wydobycie ropy w Libii spadło z powodu rewolty o 75 procent.

Światowi importerzy ropy spoglądają teraz z niepokojem – pisze Le Figaro – na region Zatoki Perskiej. Arabia Saudyjska i Iran wytwarzają aż 17 procent światowej produkcji ropy. Gdyby i tam nastąpił kryzys polityczny, cena baryłki wspięłaby się – zdaniem gazety – nawet do 200 dolarów.

in

Categories: Gospodarka

Comments

 1. ciekawy
  ciekawy 25 lutego, 2011, 16:12

  powinny ustalic cene na 2000tys. po co kombinowac tam 200 przeciez to tylko ropa i papier jedni by juz sie napili do syta a drudzy najedli tego papieru i dali by spokoj niewinnym ludziom

  Reply this comment
 2. krzys
  krzys 25 lutego, 2011, 18:35

  PO co kaza nam czekac do wakacji, niech od razu zrobia galon po 5 dolarow.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*