Ceny paliw w dół jeszcze na wiosnę

Ku zadowoleniu kierowców, ceny benzyny spadną wraz ze zbliżającym się majowym świętem. Memorial Day powinien nas zaskoczyć niższymi cenami za galon.

fot. Wiosną spodziewane jest obniżenie cen benzyny

Od 3 maja cena ropy spadła o 12 proc. i wynosi 76,20 dol. za barykłę. W tym samym czasie cena detaliczna spadła o 10 procent i utrzymuje się na poziomie 2,19 dol. za galon, pomimo iż analitycy przewidywali, że cena minimalnie przekroczy 3 dol. za galon. Prognozy sprawdziły się jedynie w 10 stanach: w Kalifornii, na Hawajach, w Illionois, Nowym Jorku i Newadzie.

Zmiany w cenie detalicznej będą widoczne dopiero za kilka tygodni. Obecna średnia krajowa waha się na poziomie 2,91 dol. za galon. Na początku lata cena może spaść nawet do 2,70 dol.  – poinformował Tom Kloza z Oil Price Information Service.

Analitycy uspokajają, że katastrofa, która wydarzyła się na platformie wiertniczej Deep Horizon 20 kwietnia w Zatoce Meksykańskiej nie miała żadnego wpływu na ceny benzyny, gdyż jej udział w produkcji paliw był minimalny.

Z kolei Tancred Lidderdale z Departamentu Energii (Energy Information Administration) prognozuje, że wraz z pokonaniem kryzysu zadłużeniowego w Europie, spadkiem wartości dolara i poprawą światowej sytuacji gospodarczej ceny paliw mogą znów poszybować w górę.

AS (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*