Cena ropy Brent w Londynie poniżej 100 USD/b, po raz pierwszy od 14 miesięcy

Cena ropy Brent w Londynie poniżej 100 USD/b, po raz pierwszy od 14 miesięcy

Cena ropy naftowej Brent na giełdzie paliw w Londynie spadła w poniedziałek poniżej 100 USD za baryłkę, po raz pierwszy od 14 miesięcy – podają maklerzy. Baryłka Brent jest wyceniana na 99,72 USD, po zniżce o 1,10 USD, czyli 1,1 proc.

Ostatni raz za ropę Brent płacono poniżej 100 USD za baryłkę 24 czerwca 2013 r.

Rynki ropy w USA i Europie mogą mieć nadmiar surowca z powodu ograniczania zużycia paliw i poprawy dostaw ropy z Libii – wynika z ocen Międzynarodowej Agencji Energii.

Wzrost gospodarczy w Chinach, które są drugim po USA największym odbiorcą ropy na świecie, w tym roku może wynieść zaledwie 7,4 proc., najmniej od 1990 r. – szacują ekonomiści.

W 2015 r. PKB Chin może wzrosnąć jeszcze słabiej, o 7,2 proc. – wynika z ocen ekspertów.

„Minie trochę czasu zanim znikną obawy związane ze słabnącym popytem na paliwa” – mówi Andrey Krjuczenkov, analityk VTB Capital w Londynie.

„Dzisiejsze dane z Chin o słabnącym imporcie również nie pomagają notowaniom ropy” – dodaje.

Inwestorów niepokoją dane o imporcie, który spadł w sierpniu o 2,4 proc. rdr, po spadku w lipcu o 1,6 proc. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu importu o 3,0 proc. rdr.

Lepsze były dane o eksporcie Chin, który wzrósł w sierpniu o 9,4 proc. rdr, po wzroście w lipcu o 14,5 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 9,0 proc. rdr.

„Ceny ropy Brent, które są już poniżej 100 USD za baryłkę, mogą nadal spadać, bo są one teraz bardziej podatne na wpływ negatywnych informacji docierających na rynki” – oceniają analitycy Commerzbank.

„Rynek jest teraz głuchy na jedno ucho” – ocenia Carsten Fritsch, analityk Commerzbank. (PAP)

fot.Justin Lane/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Gospodarka
Tags: brent, cena, Londyn, ropa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*