Bezrobocie się stabilizuje – mniej wniosków o zasiłek

Ponad 9 mln. Amerykanów korzysta z zasiłków dla bezrobotnych, ale na rynku – jest lepiej. Amerykański Departament Pracy podał w czwartek, że liczba osób ubiegająca sie po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ostatnim czasie o 20 tysięcy.

fot. Mniej wniosków o zasiłek oznacza większy rynek zatrudnienia, choć poziom bezrobocia w USA ciągle znajduje się na poziomie ponad 9 procent

To trzeci w minionym miesiącu odnotowany spadek, a tym samym dobra wiadomość dla ekonomistów, którzy upatrują w tym poprawy wskaźników gospodarczych; oznacza to bowiem, że pracodawcy ponownie zatrudniają.

 Liczba 368 tys. nowych wniosków jest najniższa od trzech lat. Dla porównania, w czerwcu 2008 roku sięgała 400 tys. , zaś najwyższa zanotowana w trwającycm kryzysie wyniosła 651 tys.

Departament Pracy poinformował także, że liczba osób bezrobotnych, które po raz kolejny zwróciły się o zasiłki, wyniosła 3,770 mln i jest najniższa od paźdzeirnika 2008 roku.

Odnotowano także ożywienie w sektorze usługowym, który luty zamknął najlepszymi wskaźnikami od 5 lat. Ta bardzo ważna gałąź gospodarki oferuje zatrudnienie 90 proc. Amerykanów obejmując szeroki zakres branż od handlu, poprzez sektor medyczny po finansowy.

Poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy potwierdza Fed w środowym raporcie tzw.”Beige Book” (Beżowek Księgi). Na początku tego roku powiało optymizmem dzięki wzrostowi sprzedaży detalicznej oraz „solidnemu wzrostowi” w sektorze wytwórczym – podał Fed .

MB

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*