Bank of America rezygnuje z opłat za karty debetowe

Największy amerykański bank ugiął się pod presją wściekłych  klientów. Bank of America rezygnuje z wprowadzenia opłat za posiadanie karty debetowej. Kwota 5 dolarów miesięcznie miała być pobierana od nowego roku. Tysiące klientów groziło bojkotem banku.

fot. Brian Katt/ Bank of America wprowadził opłaty od posiadania karty debetowej

Kiedy kilka tygodni temu Bank of America ogłosił, że za wydanie karty debetowej od nowego roku będzie pobierać 5 dolarów miesięcznie, wśród klientów zawrzało. „To skandal, żebym musiał płacić za dostęp do moich własnych pieniędzy”, „Raczej zamknę konto niż zapłacę” – lawina tego typu wpisów pojawiła się na portalach społecznościowych.

Zobacz: 5 dolarów za kartę debetową w Bank of America. Klienci są wściekli

Do bojkotu banku wzywali także członkowie ruchu Occupy Wall Street, z których inicjatywy zorganizowano „Dump Your Bank Day” – dzień w którym klienci mieli zabrać swoje pieniądze z wielkich instytucji finansowych i otworzyć konta w małych, lokalnych bankach. W wyniku akcji 21 tysięcy klientów Bank of America zapowiedziało zamknięcie kont.

Zobacz: Akcja “Bank Transfer Day”: usuwajcie konta w dużych bankach!

 

Reakcja klientów skłoniła władze banku do przemyślenia swej decyzji. Początkowo zastanawiano się nad obniżeniem opłat za wydanie karty debetowej lub zrezygnowanie z nich na rzecz wprowadzenia np. minimalnej wymaganej kwoty lub dokonywania automatycznych przelewów wynagrodzenia, typu direct deposit.

Ostatecznie jednak Bank of America zdecydował się zrezygnować całkowicie z opłat, w nadziei na zatrzymanie klientów.

Eksperci są zdania, że to dobra decyzja. Z sondaży wynika, że aż 62 proc. Amerykanów jest gotowych zamknąc konto i zmienić bank, jeżeli wprowadzi on opłaty za wydani karty debetowej. Niektórzy analitycy  podkreślają, że żądanie opłaty za tego typu kartę jest swoistym haraczem wymuszanym przez bank, który ma w posiadaniu pieniądze swych klientów i do których karta, obok odchodzących w przeszłość czeków, jest jedynym sposobem dostępu.

Czy wybaczą mu oni pomysł pobierania opłat i nie przeniosą się do innego banku? Czas pokaże…

km

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Comments

  1. klim z chicago
    klim z chicago 2 listopada, 2011, 20:01

    a ja wiedzialem ze tak bedzie

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*