Awaria Bloomberga spowodowała zamieszanie na światowych giełdach

Awaria Bloomberga spowodowała zamieszanie na światowych giełdach

Awaria terminali Bloomberga wywołana przez niezidentyfikowany jeszcze problem techniczny spowodowała w piątek rano zamieszanie na światowych giełdach. Część systemu odzyskała sprawność tuż przed południem – poinformował rzecznik agencji Bloomberga.

„Udało nam się częściowo uruchomić serwis na użytek naszych klientów i staramy się naprawić całość systemu” – podał rzecznik agencji w mailu przesłanym do AFP.

Awaria spowodowała spore zamieszanie i uczestnicy giełd w Londynie, Singapurze i Paryżu rozsyłali informacje na Twitterze, skarżąc się na nieoczekiwaną blokadę systemu.

Problem z ekranami Bloomberga zmusił brytyjskie ministerstwo skarbu do odłożenia emisji obligacji wartych 3 mln funtów „ze względu na problemy techniczne dostawcy usług”.

Problem ten „jest bardzo uciążliwy na całym świecie” – powiedział ekspert rynku obligacji banku Natixis w Londynie Rene Defossez – ponieważ „wszystkie modele (transakcji) działają na podstawie danych Bloomberga”.

Według AP awaria zakłóciła funkcjonowanie giełd i rynków tylko w ograniczonym stopniu, ponieważ większość firm ma zarówno terminale Bloomberga, jak i Reutera, właśnie na wypadek takich problemów.

W piątek nie podano jeszcze żadnego komunikatu na temat przyczyny awarii. AFP przypomina, że takie problemy są w stanie wstrząsnąć rynkiem, zwłaszcza że giełda jest coraz bardziej uzależniona od zaawansowanych rozwiązań technicznych.

W 2012 roku wejście Facebooka na giełdę zostało poważnie zakłócone przez problemy techniczne, a awaria Nasdaq – pierwszego całkowicie elektronicznego system obrotu akcjami – wymusiła w sierpniu 2013 roku zawieszenie notowań na ponad trzy godziny.

Nikt nie zasugerował, że piątkowa awaria Bloomberga może być spowodowana przez jakiś akt cyberterroryzmu, ale – jak pisze AFP – takie ryzyko staje się coraz bardziej realne, czego dowodem jest zakłócenie przez hakerów z Państwa Islamskiego pracy francuskiego kanału telewizyjnego TV5-Monde czy włamanie na strony internetowe belgijskiego dziennika „Le Soir”. (PAP)

Na zdjęciu: Terminal Bloomberga na giełdzie w Nowym Jorku fot.Justin Lane/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*