„Auto Bild”: jeden z modeli BMW przekracza normy dotyczące spalin

fot.Uli Deck/EPA

fot.Uli Deck/EPA

Niemieckie czasopismo motoryzacyjne „Auto Bild” twierdzi, że nie tylko samochody Volkswagena, ale także jeden z modeli BMW przekracza normy emisji spalin. Producent zaprzecza.

Informacja na ten temat, z powołaniem na na Międzynarodową Radę ds. Czystego Transportu (ICCT), ukazała się w czwartek na stronie internetowej czasopisma. Szerszy materiał ma zostać zamieszczony w najnowszym drukowanym numerze, który będzie dostępny od piątku.

Według informacji uzyskanych przez „Auto Bild” samochód z napędem dieslowskim BMW X3 xDrive 20d przekracza europejską normę emisji tlenków azotu więcej niż jedenastokrotnie.

Firma BMW natychmiast zdementowała to doniesienie. Podkreślono, że w samochodach BMW „nie ma żadnej różnicy” w traktowaniu spalin na stanowisku pomiarowym i na drodze oraz że firma ta w każdym kraju przestrzega norm prawnych. Zwrócono przy tym uwagę, że w materiale „Auto Bild” nie podano żądnych konkretnych informacji dotyczących testu. Zapowiedziano skontaktowanie się w tej sprawie z ICCT.

Inny niemiecki producent samochodów – Daimler – zapewnił w niedzielę, że nie dopuszczał się manipulacji z pomiarem emisji spalin. Rzecznik tej firmy podkreślił, że nie stosuje się w niej oprogramowania, którym posłużył się w tym celu Volkswagen.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Gospodarka
Tags: BMW, normy, volkswagen

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*