Chińska kampania przeciw Apple zażegnana?

Firma Apple, ostro zaatakowana przez państwowe media w Chinach za „arogancję”, „ważniactwo” i „hipokryzję”, przeprosiła swych chińskich klientów, obiecując poprawę w zakresie naprawiania objętych gwarancją iPhone’ów.

fot.Blake Burris via Flickr/ Po nagonce chińskich mediów Apple przeprasza klientów za nieuczciwe naprawy sprzętu

fot.Blake Burris via Flickr/ Po nagonce chińskich mediów Apple przeprasza klientów za nieuczciwe naprawy sprzętu

Zastrzeżenia chińskich mediów wzbudziła przede wszystkim praktykowana przez Apple’a w Państwie Środka wymiana uszkodzonych podzespołów nieskutkująca przedłużeniem gwarancji. Na innych rynkach koncern wymienia uszkodzone smartfony na nowe, z nową roczną gwarancją.

Szef Apple’a zamieścił przeprosiny na chińskojęzycznej stronie internetowej firmy, przyznając, że doszło do „nieporozumień”, które mogły stworzyć wrażenie, że „postawa Apple’a jest arogancka”.

Apple zapewnia, że poprawi komunikację z klientami w Chinach i wzmocni nadzór nad autoryzowanymi sprzedawcami swoich wyrobów. Sprzedawców tych jest w Chinach ponad 17 tys. Uszkodzone iPhone’y 4 i 4s mają być w okresie gwarancyjnym wymieniane na nowe, z nową gwarancją.

Rynek chiński jest dla Apple’a niezwykle ważny. W pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedaż produktów Apple’a wzrosła tam o 67 proc., do 6,8 miliarda dolarów, w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 roku; dane te obejmują także Hongkong i Tajwan. W grudniu ubiegłego roku podczas pierwszego weekendu, kiedy na rynek chiński trafiły iPhone’y 5s, sprzedano ich tam 2 miliony.

Agencja Associated Press napisała we wtorek, że ataki na Apple’a w chińskich mediach „zakrawają na ekonomiczny nacjonalizm”. AP zwróciła też uwagę, że chińscy konsumenci, którzy wprost uwielbiają wyroby Apple’a, zaczęli kpić z rządowej kampanii. Przy okazji odżyły skargi na stosunek wielu chińskich firm do klientów. Internauci zarzucają państwowym mediom, że nie reagują na złe traktowanie konsumentów przez chińskie przedsiębiorstwa.

Agencja AP wskazuje też, że Apple oparł się tendencji do zakładania w Chinach joint ventures i przenoszenia tam prac badawczo-rozwojowych. Niemniej jednak firma ta jest zdana na chińskie fabryki, produkujące iPhone’y, iPady i inne popularne urządzenia.

(PAP)

Categories: Gospodarka, Świat, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*