Amerykańska poczta znów na minusie

Amerykański Urząd Pocztowy zanotował 3,8 miliarda dolarów strat w roku fiskalnym 2009. Rezulataty tak złych wyników finansowych już niebawem mogą odczuć Amerykanie. U.S. Postal Services chce  zaproponawać ustawdawcom na Kapitolu zamkniecie urzędów pocztowych w soboty i ograniczenie doręczania przesyłek do 5-dniowego tygodnia pracy.

Agencja zmuszona już była poczynić w minionym roku duże oszczędności. Zlikwidowano 40 tysięcy etatów, skrócono godziny otwarcia placówek pocztowych i zmniejszono koszty transportu, dzięki czemu udało się zaoszczędzić 6 miliardów dolarów.  Wprowadzenie 5-dniowego tygodnia  pracy ma przynieść kolejne 3,5 miliarda dolarów oszczędności.

Amerykański Urząd Pocztowy jest federalną agencją utrzymującą się w całości z wpływów z opłat pocztowych. Trudna sytuacja finansowa poczty jest rezultatem kryzysu gospodarczego w USA, a co za tym idzie spadku zapotrzebowania na świadczone przez agencję usługi.  U.S. Postal Serwices coraz częścięj przegrywa również konkurencję z pocztą elektroniczną oraz firmami kurierskimi.

Działalność poczty, która zatrudnia obecnie 712 tysięcy pracowników, już trzeci rok z rzędu przynosi straty. W 2007 roku było to 5 miliardów dolarów i 2,8 miliarda w roku kolejnym.

 

 

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*