Amerykańska giełda odrabia straty

Wall Street rozpoczęło czerwiec wyjątkowo dobrymi wynikami. Środowa sesja była trzecią najlepszą w tym roku. Zwyżkowały głównie akcje spółek energetycznych. Indeksom giełdowym pomogły też korzystne dane z rynku nieruchomości.

Indeks akcji 30 największych amerykańskich spółek Dow Jones Industrial Average zwyżkował o 2,25 proc. (225,52 pkt) do 10249,54 pkt. Wskaźnik szerokiego rynku S&P 500 zyskał 2,58 proc. (27,67 pkt) i zakończył notowania na poziomie 1098,38 pkt. Zniżkowały akcje zaledwie dziewięciu spośród 500 składających się na niego spółek.

W środę wyróżniały się szczególnie akcje spółek z sektora energetycznego. Skupiający je indeks skoczył aż o 4,3 proc., po spadku o ponad 4 proc. dzień wcześniej.

Analitycy wskazują, że perspektywy spółek energetycznych wciąż są niepewne, m.in. w związku z półrocznym zakazem prowadzenia podmorskich odwiertów naftowych, jaki wprowadziła w reakcji na wyciek ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej administracja prezydenta Obamy. Silna wtorkowa wyprzedaż akcji tych firm stała się jednak w środę okazją do zakupów dla inwestorów poszukujących atrakcyjnie wycenionych walorów.

Optymizm na Wall Street podsyciły również doniesienia, że liczba zawartych umów kupna-sprzedaży domów na rynku wtórnym wzrosła w kwietniu o 6 proc., do najwyższego od października poziomu. Analitycy spodziewali się średnio rzecz biorąc, że wskaźnik ten zyska 5 proc.

IN (PAP, CNN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Gospodarka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*