Amerykanie znów zaczynają żyć na kredyt

Amerykanie już nie boją się recesji i powracają do dawnych finansowych nawyków. Według najnowszych danych mieszkańcy USA znów chętnie sięgają po pieniądze, których nie mają i robią zakupy na kredyt. System Rezerwy Federalnej (FED) zauważa, że w marcu nastąpił drugi od dwóch lat wzrost w zakupach przy użyciu kart kredytowych.

Licząc wszystkie pożyczki zaciągnięte przez Amerykanów, ich wartość wzrosła w marcu o 6 mld dol. Najwięcej kredytów zaciągnięto na zakup samochodów. Jednakże zaskoczeniem był także wzrost zakupów dokonywanych przy pomocy kart kredytowych. To drugi tak duży wzrost od sierpnia 2008.

Mieszkańcy USA w marcu chętniej niż w poprzednich miesiącach kupowali meble oraz sprzęt elektroniczny. Według niektórych, kupowanie rzeczy „na kredyt” jest znakiem wyjścia z recesji, która do tej pory nękała Stany Zjednoczone. W czasie recesji Amerykanie raczej oszczędzali, niż wydawali pieniądze, który de facto w portfelach nie mieli.

Zanotowany wzrost w pożyczkach wynosi 3%, co przekłada się na 2,43 biliona dol.

Jednakże według innych, częstsze korzystanie z kart kredytowych może być związane z wzrostem cen paliwa. Wielu Amerykanów nie mają pieniędzy, by zapłacić za benzynę gotówką lub karta debetową więc kupuje ją na kredyt, płacąc karta kredytową. Rekordowe ceny paliwa sprawiają, że wysokość tych transakcji także jest wyjątkowo wysoka.

Jednocześnie jednak ekonomiści podkreślają, że im więcej kupują Amerykanie, tym lepiej dla amerykańskiej gospodarki, która potrzebuje takiej „zakupowej” stymulacji.

MK

Comments

  1. heniek
    heniek 7 maja, 2011, 21:14

    To już jest nawyk narkomana, Amerykanie wydają pieniądze których nie mają, i znów nadejdzie chwila w której będą składać bankructwa a rząd tym czasem wydrukuje dolary i karuzela dalej będzie się kręcić. Na tym polega Amerykańska ekonomia.Oni wydają my drukujemy i dodajemy by nie zabrakło.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*