Amerykanie umiarkowanie optymistyczni

Po pełnych dwóch latach  recesji Amerykanie są ostrożnymi  optymistami jeśli chodzi o poprawę życia. Mimo, że wskaźniki gospodarcze odnotowują nieznaczne odbijanie się od dna, nie przekłada się to wyraziście na nastroje  zwykłych obywateli. Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CNN w ubiegłym tygodniu, a opublikowanym dziś –  aż 84% respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy według nich w kraju nadal panuje kryzys. Wall Street

Zdaniem 36% – jest on głęboki, 35% uznało go za umiarkowany. Jednak w porównaniu z danymi z tego samego okresu roku ubiegłego o 14% więcej osób odpowiedziało twierdząco na pytanie,czy Ameryka wychodzi z kryzysu. A jednak w zestawieniu z sondażami z pażdziernika – po raz pierwszy odkąd prezydent Obama zasiadł w Białym Domu – barometr nastrojów społecznych spadł o trzy punkty procentowe.

Po dwóch latach chudych,  Amerykanie już  nie wierzą w natychmiastową poprawę gospodarki i równie błyskawiczne wyjście z recesji.  Choć i tu widać zróżnicowanie w zależności od stopnia wykształcenia. Osoby bez wyższego wykształcenia nie dostrzegają żadnych symptomów znamionujących powrót do normalności, podczas gdy Amerykanie z dyplomami są nastawieni optymistycznej i potrafią wskazać zjawiska zapowiadające odbijanie się od dna.

CNN przeprowadziło badania na reprezentatywnej grypie 1041 ankietowanych.

MB ( inf.wł. CNN)

Copyright ©2009 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*