Amerykanie chętniej kupują samochody GM

Koncern General Motors odbił się od dna. Sprzedaż jego samochodów w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła w maju o 17 proc. Według ekonomistów dobre wyniki są oznaką ogólnej poprawy sytuacji ekonomicznej w kraju oraz wzrostem zainteresowania Amerykanów nowa ofertą handlową firmy.

fot. Koncern GM zanotował w maju znaczny wzrost sprzedaży

Dobre wyniki sprzedaży opublikowano dokładnie w rok po tym jak amerykański gigant samochodowy złożył wniosek o upadłość. Firma przeszła restrukturyzację; zrezygnowała z produkcji Pontiaca, Saturna i Hammera. Sprzedała także szwedzkiego Saaba. Kontrolę na koncernem przejął rząd USA, który udzielił firmie kredytów. Z finansowej pomocy skorzystał także Chevrolet. Jedynie Ford był w stanie przetrwać o własnych siłach.

GM ograniczył produkcję do czterech marek: Chevroleta, Buicka, GMC i Cadillaca. W porównaniu z kwietniem ich sprzedaż wzrosła w maju o 32 proc. Duży wpływ na tak dobre wyniki miały rządowe zamówienia i zwiększony popyt na nowe modele.

Koncern GM jako pierwszy ogłosił w środę swoje wyniki sprzedaży za ostatni miesiąc. Analitycy rynku przewidują, że pozostali producenci także zanotują dwucyfrowy wzrost.

MNP (AP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*