Akcja "Bank Transfer Day": usuwajcie konta w dużych bankach!

Czy nadchodzi sądny dzień i banki zapamiętają już na zawsze 5 listopada? Inicjatywa o nazwie „Bank Transfer Day” wzywa posiadaczy rachunków w wielkich amerykańskich bankach do usuwania swoich kont. Nowe opłaty za korzystanie z usług i nieetyczne praktyki banków coraz bardziej irytują obywateli USA i tysiące zapowiadają przyłączenie się do akcji.

fot.Senseiich/ Amerykanie buntują się przeciw żerującej na ich oszczędnościach polityce banków

Inicjatywę „Bank Transfer Day” (gra słów – bank transfer można odczytać jako „przelew bankowy” lub „zmianę banku”) zapoczątkowała na Facebooku 27-letnia Kristen Christian z Los Angeles, która wzywa do przenoszenia rachunków z wielkich banków do mniejszych lub unii kredytowych, które nie pobierają opłat za korzystanie z usług bankowości elektronicznej czy kartę debetową. Ostatnio opłatę w wysokości 5 dolarów za posiadanie karty debetowej wprowadził Bank of America, a to samo testuje Wells Fargo, który forsuje opłatę w wysokości 3 dolarów.

Czytaj: 5 dolarów za kartę debetową w Bank of America. Klienci są wściekli

Na stronie akcji czytamy, że nawet regulacje amerykańskiego Banku Centralnego zwane „Durbin Amendment”, które weszły w życie 1 października br. nie powstrzymają banków przed wyzyskiwaniem klientów. Dla przykładu, za każdą zrealizowaną transakcję banki i tak dostają 19 centów, a biorąc pod uwagę, że każdy klient używa swojej karty debetowej średnio 24 razy w miesiącu…

Unie kredytowe zarzucają bankom, że ich jedynym celem jest generowanie zysków. Scott Simpson z Utah Credit Union Association twierdzi, że unie kredytowe też stoją przed widmem niższych dochodów, spowodowanych m. in. obniżeniem prowizji od sprzedawców za transakcje kartami płatniczymi, ale nie przerzucają kosztów na swoich klientów.

Bankowcy jednak ostrzegają. Unie kredytowe to instytucje depozytowe, które nie płacą podatków.  – Wraz z przeniesieniem swoich środków do unii kredytowej, tniemy wpływy z podatków na edukację – mówi Howard Headlee, prezes Utah Bankers Association.

Finał akcji przewidziany jest na 5 listopada. Na koncie na Facebooku popiera ją już 23 tysiące osób i ich liczba cały czas wzrasta. Ile rzeczywiście pożegna się ze swoimi bankami, przekonamy się już za dwa tygodnie.

Zobacz materiał wideo:

as

Categories: Gospodarka, Wydarzenia

Comments

 1. kicia
  kicia 24 października, 2011, 09:53

  a SUN TRUST bedzie bral siedem dolarow miesiecznie…. 🙁

  Reply this comment
 2. Charlie_Charlie
  Charlie_Charlie 24 października, 2011, 12:23

  zrobcie na zlosc babci i odmrozcie sobie uszy , a bankierzy z duzych bankow juz sie trzesa 🙂 .

  Reply this comment
 3. Klim z Chicago
  Klim z Chicago 24 października, 2011, 17:29

  ja juz zrobilem, z PNC przenioslem do US Bank

  Reply this comment
  • Charlie_Charlie
   Charlie_Charlie 24 października, 2011, 18:00

   no to zes klimek dowalil tlustym bankierom : z mniejszego banku przerzuciles swoje dudki do wiekszego 🙂 .
   ale nie przejmuj sie, dobre itencje sie licza….

   Reply this comment
   • Klim z Chicago
    Klim z Chicago 24 października, 2011, 19:20

    myslalem ze US BANK jest mniejszym bankiem, bo go zadziej widuje w roznych miejscowosciach niz PNC,a ponadto ma mniejsze skromniejsze budynki.

    Reply this comment
    • Charlie_Charlie
     Charlie_Charlie 24 października, 2011, 21:09

     ok, niech bedzie klimek tak: us bank jest bankiem mniejszym biorac pod uwage powierzchnie budynkow…i wszyscy sa zadowoleni 🙂
     a tak powaznie to oba te banki sa mniej wiecej podobnej wielkosci z niewielka przewaga na us bank. ty powinienes wykazac wieksza soliarnosc i swoje dulce wyciagnac z banku i wsadzic w ponczoche , a tak jednemu tlustemu bankierowi odebrales jedno cygaro a drugiemu dodales…tym sposobem to ci ludzie nigdy nie zakoncza okupacji wall street. klimek wez sie w garsc – dzialaj!

     Reply this comment
 4. jas fasola
  jas fasola 24 października, 2011, 20:07

  Uzywam juz 18lat Bank of America.I wierze” mu”

  Reply this comment
 5. osa
  osa 24 października, 2011, 22:14

  tylko CHase ,najlepszy banka na swiecie kocham go i ufam mu 🙂

  Reply this comment
  • Charlie_Charlie
   Charlie_Charlie 25 października, 2011, 07:33

   osa- jestes lepsza od klimka 🙂 chase to jp morgan – drugi co do wielkosci bank. to jego zarzad ma byc celem spalenia na stosie i wyprucia flakow dla prostestujacych w amerykanskich miastach.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*