Air Canada kupuje 61 samolotów Boeing 737 MAX

Air Canada kupuje 61 samolotów Boeing 737 MAX

Amerykańskie zakłady lotnicze Boeinga dostarczą Air Canada 61 samolotów 737 MAX – poinformowały w czwartek kanadyjskie linie lotnicze. Kontrakt, który opiewa na 6,5 mld dolarów, uznaje się za porażkę rywala Boeinga, europejskiego koncernu Airbus.

Unveiling of Boeing's new 787 Dreamliner planes

Fabryka Boeinga w Seattle w stanie Waszyngton
fot.The Boeing Company/PAP/EPA

Nowe maszyny mają zastąpić obecną flotę Air Canada, składającą się głównie z wąskokadłubowych airbusów. Zmiana – jak twierdzą linie lotnicze – ma przynieść oszczędności w kosztach eksploatacyjnych, sięgające ponad 20 proc.

Obecnie w barwach Air Canada latają 94 samoloty wąskokadłubowe, z których 86 to Airbusy serii A321, A320 i A319. Jeśli Kanadyjczycy zdecydują się rozszerzyć kontrakt, Boeing będzie w stanie na preferencyjnych warunkach dostarczyć im do 109 samolotów.

Szacuje się, że nowe maszyny w ciągu 20 lat będą w stanie przynieść zyski sięgające 20 bilionów USD.

Air Canada rozważa także wymianę latających w jej flocie regionalnej 45 maszyn Embraer E190 na „większe i bardziej rentowne”.

Boeing 737 to najbardziej powszechny w świecie samolot wąskokadłubowy, nieprzerwanie produkowany w różnych wersjach od 1967 roku. Zainicjowana w 2011 roku seria MAX, wyposażona w wydajne i oszczędne silniki, wejdzie do użycia w 2017 roku.

(PAP)

Categories: Ameryka, Gospodarka

Comments

  1. Brad
    Brad 16 grudnia, 2013, 05:24

    Jankesi zmusili kanadyjczyków do zakupu tych samolotów. To nie był wolny wybór. Boeing przegrywa konkurencję z Airbusem. Przekazujcie prawdziwe informacje!!!!!!! Ile krajów zerwało kontrakt z Boeingiem po nielocie dreamlinerze i kupiło AIRBUSA. Jesteście prasą prawdomówną czy propagandową ?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*