Agencja S&P utrzymała rating Rosji na poziomie BBB- 

Agencja S&P utrzymała rating Rosji na poziomie BBB- 

Agencja ratingowa S&P podtrzymała w piątek rating kredytowy Rosji na poziomie BBB- z perspektywą negatywną. S&P uznała, że rząd zdoła utrzymać relatywnie umiarkowane zadłużenie. Wcześniej pojawiły się pogłoski, że agencja obniży notę do poziomu śmieciowego.

S&P poinformował, że utrzymuje obecną notę ze względu na zagraniczne aktywa netto, jakie ma Rosja, oraz umiarkowane zadłużenie rządu.

Nota jest jednak bardzo niska z powodu „strukturalnej słabości rosyjskiej gospodarki, a zwłaszcza jej uzależnienia od ropy i gazu (…). Relatywna słabość rosyjskich instytucji politycznych i gospodarczych również wpływa na niską ocenę i pogarsza konkurencyjność tej gospodarki oraz jej klimat biznesowy i inwestycyjny” – głosi komunikat S&P.

Agencja utrzymała jednak również perspektywę negatywną; „możemy obniżyć nasz rating Rosji w ciągu następnych 18 miesięcy”, jeśli sytuacja kraju będzie się pogarszać „szybciej niż to obecnie przewidujemy” – informuje S&P.

BBB- to tylko o jeden szczebel ponad poziomem śmieciowym.

18 października inna wielka agencja ratingowa, Moody’s, obniżyła rating kredytowy Rosji do Baa2, który tylko dwa stopnie dzielą od poziomu śmieciowego.

Wcześniej pogłoski, że agencja obniży notę do poziomu śmieciowego, wpłynęły na notowania rubla; na Moskiewskiej Międzybankowej Giełdzie Walutowej po raz pierwszy w historii kurs euro wobec rubla przekroczył psychologiczny próg 53 RUB za 1 EUR.

Od początku 2014 roku rubel stracił na wartości około 25 proc. W świecie finansowym spadek wartości waluty o ponad 20 proc. w skali roku uważany jest za kryzys walutowy – podał dziennik „Wiedomosti”. (PAP)

fot.Sergei Ilnitsky/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Gospodarka
Tags: BBB, rating, Rosja, sp

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*